22 січня 1919

1919: Петлюра приймає військовий парад

Підбірка фото- і кінохроніки, присвяченій Симону Петлюрі - керівникові Директорії Української Народної республіки в 1919-1920 роках.

Знята переважно хроніка проголошення Злуки між УНР і Західноукраїнською Народною республікою (січень 1919). 

Можна побачити обох очільників Директорії - першого голову Володимира Винниченка (з чорною борідкою), і Петлюру. Обидва палять цигарки.

Дивлячись ці кадри із вишколеними військом і урочистими парадами, важко зрозуміти, як можна було втратити молоду державу. Петлюра - постать суперечлива, і безліч списів зламано у дискусіях про його радикальні соціалістичні реформи чи стосунки з власними генералами.

"Історична Правда" про це ще напише. А поки що згадаємо, яким був Петлюра - сьогодні його прізвище двічі згадане в нашому календарі

Година папуги. Велике кохання Зоф’ї Бартницької

Через 70 років пані Бартницька пригадувала останні чутки, які долинали про долю її чоловіка з СРСР, з самого сходу України: «Брат чоловіка, колись там — не знаю, коли — контактував з якимись військовими чинами. Йому сказали: «Його нема серед живих. Тільки не можна про це говорити». Колишній агроном, поручик резерву Зиґмунт Бартницький зник. Про те, що з ним трапилось, не можна було говорити 50 років.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР