Спецпроект

В російській Пензі палитимуть шкільні зошити з "нацистською пропагандою"

Передню обкладинку прикрашає зображення сучасного російського винищувача, а на задній розміщена "історична довідка", згідно з якою в роки Другої світової війни в небі панували льотчики нацистської Luftwaffe.

У Пензі буде спалено тираж шкільних зошитів, на обкладинках яких вихваляються бойові заслуги німецьких льотчиків, що збивали радянські літаки під час Другої Світової війни. Про це РІА Новини повідомили в Генпрокуратурі Росії, інформує сайт "Тексти".

Деякий час назад в магазини Пензи надійшли шкільні зошити, що стали причиною гучного скандалу. Передню обкладинку зошита прикрашало зображення сучасного російського винищувача, а на задній була розміщена "історична довідка", згідно з якою в роки Другої світової війни в небі панували льотчики нацистської Luftwaffe:

"Лучшими летчиками-асами второй мировой войны считаются немцы и именно те из немецких летчиков, кто воевал у нас, на Восточном фронте и сбивал наши самолеты. Причем цифры умопомрачительные. Если 15 наших лучших асов сбили за войну от 41 до 62 немецких самолетов, то 15 немецких асов — от 203 до 352 советских самолетов".


Скандальна обкладинка

"Залучені прокуратурою району до перевірки фахівці-історики і посадові особи міносвіти області дали висновок про те, що зазначені відомості не є науково доведеними історичними фактами і носять провокаційний характер, а навчальне приладдя такої спрямованості неприпустиме для використання учнями", - йдеться в повідомленні на сайті Генпрокуратури.

Тираж зошитів був спішно вилучений із магазинів, а фабрикою "Маяк Канц" зацікавилася прокуратура Пензенської області.

За словами виробника, оформлення зошитів було замовлено в дизайнерській студії.

Співробітниця рекламного агентства "Аліго" Людмила Аблізіна заявила, що дизайнери не впоралися з авіаційною темою: "Історію світової авіації не змінити, а в даному випадку був використаний сухий історичний факт, який не може бути пропагандою".

На думку істориків, перевага Luftwaffe була не настільки очевидною. Провідний спеціаліст Пензенського краєзнавчого музею Геннадій Тамбовцев пояснив, що німці вели рахунок не збитим літакам, а виведеним з ладу моторам.

"Якщо німці збивали бомбардувальник, у якого 4 мотори, то за кількістю збитих моторів льотчику зараховувалися 4 збитих літаки", - розповів Тамбовцев.

У прокуратурі запросили зразки зошитів, що "прославляють" Luftwaffe. Після всебічного дослідження, проведеного істориками та представниками міністерства освіти регіону, прокуратура вирішить, чи залучати виробників зошитів до відповідальності. Що ж до самих зошитів, то їх спалять.

Варто зазначити, що це не перший історичний ляп на тему Другої світової війни, що стався в Росії на рекламній ниві. Так, цього року в Пермі до Дня перемоги випустили календар на честь 65-ї річниці перемоги над фашистською Німеччиною.

 

Лише одна з шести використаних в календарі фотографій зображала радянського солдата - на всіх інших були бійці Вермахту.

Аналогічний казус стався в Ухті - на плакаті з гаслом "День великої перемоги" було розміщено відоме фото есесівця з гранатою.

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.