Спецпроект

В російській Пензі палитимуть шкільні зошити з "нацистською пропагандою"

Передню обкладинку прикрашає зображення сучасного російського винищувача, а на задній розміщена "історична довідка", згідно з якою в роки Другої світової війни в небі панували льотчики нацистської Luftwaffe.

У Пензі буде спалено тираж шкільних зошитів, на обкладинках яких вихваляються бойові заслуги німецьких льотчиків, що збивали радянські літаки під час Другої Світової війни. Про це РІА Новини повідомили в Генпрокуратурі Росії, інформує сайт "Тексти".

Деякий час назад в магазини Пензи надійшли шкільні зошити, що стали причиною гучного скандалу. Передню обкладинку зошита прикрашало зображення сучасного російського винищувача, а на задній була розміщена "історична довідка", згідно з якою в роки Другої світової війни в небі панували льотчики нацистської Luftwaffe:

"Лучшими летчиками-асами второй мировой войны считаются немцы и именно те из немецких летчиков, кто воевал у нас, на Восточном фронте и сбивал наши самолеты. Причем цифры умопомрачительные. Если 15 наших лучших асов сбили за войну от 41 до 62 немецких самолетов, то 15 немецких асов — от 203 до 352 советских самолетов".


Скандальна обкладинка

"Залучені прокуратурою району до перевірки фахівці-історики і посадові особи міносвіти області дали висновок про те, що зазначені відомості не є науково доведеними історичними фактами і носять провокаційний характер, а навчальне приладдя такої спрямованості неприпустиме для використання учнями", - йдеться в повідомленні на сайті Генпрокуратури.

Тираж зошитів був спішно вилучений із магазинів, а фабрикою "Маяк Канц" зацікавилася прокуратура Пензенської області.

За словами виробника, оформлення зошитів було замовлено в дизайнерській студії.

Співробітниця рекламного агентства "Аліго" Людмила Аблізіна заявила, що дизайнери не впоралися з авіаційною темою: "Історію світової авіації не змінити, а в даному випадку був використаний сухий історичний факт, який не може бути пропагандою".

На думку істориків, перевага Luftwaffe була не настільки очевидною. Провідний спеціаліст Пензенського краєзнавчого музею Геннадій Тамбовцев пояснив, що німці вели рахунок не збитим літакам, а виведеним з ладу моторам.

"Якщо німці збивали бомбардувальник, у якого 4 мотори, то за кількістю збитих моторів льотчику зараховувалися 4 збитих літаки", - розповів Тамбовцев.

У прокуратурі запросили зразки зошитів, що "прославляють" Luftwaffe. Після всебічного дослідження, проведеного істориками та представниками міністерства освіти регіону, прокуратура вирішить, чи залучати виробників зошитів до відповідальності. Що ж до самих зошитів, то їх спалять.

Варто зазначити, що це не перший історичний ляп на тему Другої світової війни, що стався в Росії на рекламній ниві. Так, цього року в Пермі до Дня перемоги випустили календар на честь 65-ї річниці перемоги над фашистською Німеччиною.

 

Лише одна з шести використаних в календарі фотографій зображала радянського солдата - на всіх інших були бійці Вермахту.

Аналогічний казус стався в Ухті - на плакаті з гаслом "День великої перемоги" було розміщено відоме фото есесівця з гранатою.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.