Всеукраїнський рейтинг "Книжка року 2023" оголосив переможців

Серед номінантів книги істориків Радомира Мокрика, Сергія Плохія, Володимира В'ятровича та Вахтанга Кіпіані.

Про це йдеться на сайті Буквоїд.

У номінації "Минувшина: дослідження / документи" першим у рейтингу книга історика Радомира Мокрика "Бунт проти імперії: українські шістдесятники".

"Вдячний за високу оцінку – в такій компанії не те що перемогти, а й просто опинитись – вже сприймаю за честь. Мабуть, це й хороша нагода підтвердити – успіх "Бунту" спонукає продовжувати в такому ж ключі, ми з Іваном Малковичем вже домовились, що у видавництві "Абабагаламага" вийдуть й "Дисиденти" - саме як продовження "Бунту". І вже працюємо над цим", - написав Радомир Мокрик.

Друга у рейтингу у цій намінації посіла місце книга Сергія Плохія "Російсько-українська війна: повернення історії", третє - Лесі Бондарук "Прямостояння. Українці в особливих таборах ҐУЛАҐу".

У номінації "Минувшина: Популярні видання / історична публіцистика" у трійці лідерів опинилися такі видання: "За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі", книга Володимира В'ятровича "Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну" та книга Вахтанга Кіпіані "Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті".

Всеукраїнський рейтинг "Книжка року" щороку складають на основі експертного опитування. Рейтинг видання - це кількість набраних балів поділена на кількість експертів номінації. У 2023 році за всіма категоріями оцінювалося майже 700 видань, що на третину більше, ніж у 2022-му. 

З результатами рейтингу 2023 року можна ознайомитися за посиланням.

 

Теми

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.