Спецпроект

1969: перші люди на Місяці. ВІДЕО

Це була американська відповідь Гагаріну - не особливо корисна з точки зору економіки, зате така ж надихаюча. Зараз існує безліч конспірологів, які щиро переконані, що висадка на Місяць "знімалася в павільйоні Голівуду". Дивіться самі.

21 липня 1969 року землянин уперше торкнувся поверхні іншого космічного тіла.

Якщо першою людиною в космосі був радянський громадянин, то першою людиною на Місяці став американець. Це була їхня відповідь Гагаріну - не особливо корисна з точки зору економіки, зате така ж надихаюча.

Навряд чи знайдеться хоч один аналогічний за масштабами проект, щодо якого у вільному доступі було стільки ж інформації, скільки її є про "Аполлони".

Сотні тисяч фотознімків, десятки годин аудіо- та відеозаписів, гігабайти електронної інформації (від креслень і відкритих комп'ютерних кодів космічних апаратів до аналізу проблем зі сном чи харчуванням астронавтів).

Не кажучи вже про фізичні докази, від гігантської ракети-носія "Сатурн V" до 382 кг місячного грунту та каміння.

Щоб хоча б побіжно ознайомитися зі "спадщиною" космічного десанту американців на Місяць, потрібні не дні і не тижні, а місяці. При чому ця інформація є відкритою - заходь на відповідний розділ на сайті НАСА - і читай, дивись, слухай, вивчай.

Але незважаючи на таку інформаційну відкритість та повноту даних, з кожним роком зростає кількість фріків людей, які вважають, що американців на Місяці не було, а всі свідчення їх польоту - підробка.

Детальніше про це читайте у ювілейному матеріалі Івана Мельника, а ми зацитуємо кілька цікавих деталей з нього.

Попри те, що саме Ніл Армстронґ першим ступив на місячний грунт, практично немає його "місячних" фотографій: на більшості знімків, що ілюструють подвиг Армстронґа, зображений інший астронавт, Базз Олдрін.

Причина цього проста: якщо Армстронґу в екіпажі дісталася роль пілота, то Олдрін виконував роль астронавта-дослідника.

Саме він взяв на себе більшість наукових та дослідницьких завдань екіпажу "Аполлона-11". І хоча в нього на грудях теж висіла 70-міліметрова камера "Хасельблат", але Олдрін фактично не мав можливості відволікатися на фотозйомки.

Ще одне питання пов'язане з драматичним зникненням оригіналу запису висадки Армстронґа на Місяць, який ми й пропонуємо подивитися в цьому відео-фрагменті. Ця обставина дала конспірологам ще одну причину заявляти, що "жодного польоту не було". Мовляв, як же так - втратили такі цінні матеріали.

Насправді ж мова йде про відеозапис трансляції висадки. Зйомки вела камера, встановлена зовні на місячному модулі, сигнал транслювала бортова антена на Землю, і вже там його ретранслювали на телестудії, що показували посадку в прямому ефірі.

Сама магнітна плівка мала суто технічну цінність (крім відео, на неї також писали дані телеметрії), і не була придатна для того, щоб з неї зчитували відео в загальноприйнятому форматі (потрібно було окреме декодування). Саме це й призвело до того, що про плівку забули і згодом використали повторно, тим самим знищивши запис.

Однак від цього кадри, записані телестудіями, не можна вважати неоригінальними - адже джерело сигналу було одним і тим самим.

Можна було б присвятити частину статті розвінчанню найпоширеніших конспірологічних "версій", які нібито доводять, що люди на Місяць не літали. Однак оригінальні матеріали свідчать самі за себе - а кому їх недостатньо, тому навряд чи щось доведеш.

А для особливо агресивної публіки найкращим аргументом буде, напевно, той, що його застосував пілот "Аполона 11" Олдрін.

Коли на прес-конференції черговий конспіролог почав обзивати астронавта "боягузом і брехуном" і вимагати, щоб той поклявся на Біблії, що літав на Місяць, дідусь Олдрін одним ударом у щелепу відправив нахабу в нокдаун.

Друга людина на Місяці ще й непоганий боксер

-------------

Дивіться також:

1984: перша людина-супутник Землі. ВІДЕО

"Повертайся, Юро..." Стенограма польоту Гагаріна

Музей космонавтики на батьківщині Сергія Корольова. ФОТО

1962: Київ зустрічає першого українського космонавта. ВІДЕО

1997: Як літав перший український астронавт. ВІДЕО

Все за темою "Космонавтика"

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.