Документ із першими враженнями Гагаріна про космічний політ продали на аукціоні

Перший документ про перший політ людини в космос продано в Нью-Йорку в четвер за 47,5 тис. доларів США.

На торги було виставлено кілька записів: титульний аркуш, опис космпонавтом Землі з космосу та фотографія Гагаріна в гермошоломі.

Про це повідомляє РІА "Новости" з посиланням на аукціонний дім Sotheby's.

На першій сторінці англійською мовою за вихідними даними Центрального аероклубу ім. Чкалова зазначається: "Відомості, зареєстровані про перший космічний політ громадянином СРСР Юрієм Олексійовичем Гагаріним 12 квітня 1961 року на космічному кораблі "Восток".

Документ і фото Юрія Гагаріна, виставлені на торги. Фото: Sotheby's

Друга сторінка — лист гагаріна. "Я хочу описати свої короткі спостереження за час перебування в космосі. З висоти 175—327 кілометрів Землю було видно дуже добре. Її поверхня виглядала майже так само, як коли дивитися на неї з літака, що летить на великій висоті. Я ясно міг розрізнити гори, гирокі ріки, ліси, прибережні лінії та острови… У Землі дуже ясне й гарне блакитне сяйво", — писав Гагарін.

"Завдяки вичерпній підготовці я не відчвав дискомфорту від факторів космічного польоту. У дану мить я почуваюся добре", — писала перша людина, що побувала в космосі. Підпис: "Пілот-космонавт СРСР Ю. О. Гагарін, 15 квітня 1961 року".

Даний документ було підготовано для відправки в Міжнародну авіаційну федерацію, однак, зрештою, відправили іншу версію.

У Sotheby's документ назвали "пам’ятником доби зорі космосу", а опис вражень першого радянського космонавта Юрія гагаріна поставили в один ряд з "відкриттями й мандрами Колумба, Веспуччі й Магеллана".

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.