Вчені відтворили "античний комп'ютер". Що він вміє?

Британські вчені вперше відтворили повну комп'ютерну модель антикітерського механізму. Цей пристрій, створений близько 2 тис. років тому в стародавній Греції, називають найпершим аналоговим комп'ютером, принцип його роботи та призначення протягом багатьох років залишались загадкою.

Про це повідомляє ВВС. Україна.

 
PROF TONY FREETH / UCL

Механізм знайшли в 1901 році грецькі пірнальники за губками, які натрапили на рештки корабля, що, ймовірно, затонув у першому столітті до Р.Х. Це сталося біля острова Антикітери у Середземному морі, тому пристрій почали називати антикітерським.

Вчені вважають, що механізм призначався для прогнозування руху п'яти відомих тоді планет (Меркурія, Венери, Марса, Юпітера і Сатурна), фаз Місяця, а також місячних і сонячних затемнень. Однак повний принцип його роботи залишався невідомим, оскільки збереглися лише 82 складові його механізму – приблизно третина всього пристрою.

Щоб повністю відновити принцип роботи антикітерського механізму, вчені з Університетського коледжу Лондона (UCL) зробили знімки за допомогою рентгена і склали його повну 3D-модель, ґрунтуючись на античних математичних методах.



У центрі – Земля, а не Сонце

"Сонце, Місяць і планети постають перед нами в одному з найбільших досягнень прадавніх греків, - каже керівник наукової групи професор Тоні Фріт.Ми змогли вперше створити модель, яка враховує всі відомості про фізичний об'єкт та відповідає науковим описам, нанесеним на сам механізм".

Раніше вчені вже відтворили принцип роботи задньої частини механізму, яка краще збереглася. Однак складна система бронзових передач за передньою панеллю залишалася загадкою до появи дослідження експертів UCL.

Як пише Guardian, робота прадавніх астрономів значно ускладнювалась їхніми уявленнями про те, що Сонце і планети обертаються навколо Землі, а не навпаки. Якби вони спиралися на сучасні знання, що планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця, визначити траєкторію руху основних небесних тіл було б простіше.

У своїй роботі британські вчені також спробували відповісти на запитання про те, наскільки коректні дані видавав "античний комп'ютер", однак точної відповіді отримати не вдалося. Тому автори дослідження зазначають: "ми не вважаємо, що прадавні астрономи могли робити точні астрономічні спостереження".

Крім того, поки незрозуміло, як давньогрецькі вчені змогли виготовити антикітерський механізм за допомогою доступних тоді інструментів і матеріалів.

Guardian вказує, що концентричні кільця, на яких в пристрої обертаються небесні тіла, ймовірно, працювали за допомогою вкладених одна в одну порожнистих осей. Однак залишається загадкою, як стародавні майстри зуміли виготовити щось подібне без токарського верстата.



Чому не зробили годинник?

"Концентричні трубки в центрі цього планетарію – найслабше місце моєї віри в давньогрецькі технології, та й в нашу модель також, - пояснив британському виданню один з авторів дослідження Адам Войцик. – Сьогодні ми б застосували токарський верстат, але не можна припускати, що вони могли використовувати його для обробки металу".

Також до кінця невідомо, яке антикітерський механізм мав призначення – був він іграшкою, навчальним засобом чи чимось іншим. Вчені також не розуміють, в чому унікальність цього пристрою.

"Дивно, що раніше не виявили нічого навіть віддалено схожого, - каже Войцик. - Якщо вони мали технології, щоб зробити антикітерський механізм, то чому ж вони не могли використати ці технології для виробництва інших машин, таких, наприклад, як годинник?"

Тепер науковці спробують створити механічну модель антикітерського механізму за допомогою сучасних технологій і матеріалів. А потім – ще одну модель, але ґрунтуючись на матеріалах та інструментах, що були доступні прадавнім грекам.

Можливо, після цього їм вдасться отримати деякі відповіді на свої запитання.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.