Спецпроект

Шість українських родин удостоєні Ізраїльським інститутом «Яд Вашем» звання «Праведник народів світу»

5 лютого, посольство Держави Ізраїль в Україні разом із Львівською міською радою провели церемонію вшанування шістьох родин зі Львова, Львівської, Волинської та Рівненської областей, визнаних Праведниками народів світу за те, що вони хоробро рятували життя євреїв під час Голокосту.

Про це повідомляє Гал-Інфо із посиланням на прес-службу Львівської міської ради.

 

Церемонія відбулося у приміщенні Палацу Потоцьких. Вручив дипломи та медалі нащадкам Праведників народів світу посол Держави Ізраїль в Україні Джоель Ліон.

"Я не можу висловити всі свої почуття і емоції, які мене переповнюють зараз. Я радий, що ми є тут, я радий, що тут з нами є мер міста, який дав нам можливість провести цю чудову церемонію в цьому чудовому місці, в цьому чудовому палаці.

Я стою тут перед вами, перед людьми, які доклались для того, щоб спасати людей єврейського походження, і моє серце наповнюють слова, які ми говоримо в одній із молитов: "Я стою тут перед вами, не зробивши абсолютно нічого, я стою перед вами, мов маленька людина перед величчю всього, що вчинили ви".

Я сьогодні стою тут, як син один, який вижив. Ми мали чудову родину по маминій лінії у цій прекрасній Львівській області. Я стою тут, як людина, яка вижила, не зважаючи на те, що вся моя родина була знищена нацистами, тими, хто був у співпраці з ними, коларборантами. Я стою тут, щоб висловити лише два слова: "Щиро дякую".

Хочу висловити вдячність меру цього міста. Можливо, якщо би ви приїхали десь далеко з Заходу, то для вас це нормальна річ вважати, що повсюди відбувається консервування єврейської спадщини. Це не так тут.

І мерія Львова неймовірних зусиль і фінансів докладає, щоб зберігати все, що залишилось із єврейської спадщини. Я просто в захваті від всього, що відбувається тут. Я бачив проекти, які вже відбулись, які відбуваються.

Я хочу сказати, що коли вони всі будуть побудовані, то десятки тисяч євреїв будуть щороку приїжджати сюди, щоб побачити те все, що тут є, відшукати свої корені. Тому щиро вдячний вам, пане мер, за все, що ви робите", — відзначив посол Держави Ізраїль в Україні Джоель Ліон, відкриваючи захід.

Відтак відбулась церемонія вшанування шістьох родин зі Львова, Львівської, Волинської та Рівненської областей, визнаних Праведниками народів світу за те, що вони хоробро рятували життя євреїв під час Голокосту.

Вручення відзнаки за порятунок євреїв
Вручення відзнаки за порятунок євреїв
Фото: Галина Терещук

Спеціальна комісія Яд Вашем, висловила подяку від Держави Ізраїль та єврейського народу людям, які ризикували життям рятуючи євреїв під час Голокосту та присвоїла звання Праведників народів світу:


Григорію Сороці (посмертно) за порятунок родини Хагер. Нагороду отримав його син Іван Сорока, мешканець с. Карпатське Львівської області. На церемонії були також присутні нащадки родини Хагер — пан Йосі Канер та його родина, що приїхали з Ізраїлю.


Тадеушу Млодницькому (посмертно) за порятунок Мордехая Саурхафта, втікача з Янівського гетто у Львові. Нагороду отримала його дочка пані Станіслава Христофорова, мешканка м. Львова.


Стеців Лаврентію та Ганні та Івану Федів (посмертно) за порятунок родини Ейс. Нагороду отримали онуки Івана Федів пані Стефанія Гундер, пан Мирослав Хом'як та пані Оксана Лужецька, мешканці міста Дрогобича та села Монастир-Лишнянський Дрогобицького району, а також онука Лаврентія та Ганни Стеців пані Оксана Ярущинська, мешканка села Монастир-Лишнянський Дрогобицького району.

На церемонії також були присутні пані Майя Ліс-Турлейська, врятована родинами Федів та Стеців і її син Марек Турлейський, що приїхали з Польщі.

Ганна Федів
Ганна Федів
ФОТО: ГАЛИНА Терещук


Коцюбайлу Пилипу та Теклі та їхнім синам Олександру та Андрію (посмертно) за порятунок Фані Бас-Розенберг. Нагороду отримала онука Пилипа та Теклі Любов Границька, мешканка села Обарів Рівненської області.


Бойко Лукії (посмертно) за порятунок Мані Гольдапель-Лейфер. Нагороду отримала онука Лукії пані Любов Бойко, мешканка села Маркостав Волинської області. На церемонії були присутні пан Сідней та пан Девід Лейфери, сини Мані Лейфер, що приїхали з США.

Відзнака
Відзнака "Праведник народів світу"
Фото: Галина Терещук


ДОВІДКА. Протягом останніх 25 років Надзвичайні та Повноважні Посли Держави Ізраїль в Україні вручили нагороди 2634 хоробрим українцям.

Звання Праведника народів світу — найвища нагорода Держави Ізраїль, що надається неєвреям, які з ризиком для власного життя допомагали євреям пережити Голокост.

Це звання висловлює вдячність Держави Ізраїль та єврейського народу тим небагатьом, хто допомагав євреям у найчорніші дні їхньої історії.

Яд Вашем було засновано, щоб увічнити пам'ять шести мільйонів євреїв — жертв Голокосту. Один з основних обов'язків Яд Вашему — від імені Держави Ізраїль та всього єврейського народу висловити подяку тим неєвреям, що ризикуючи своїм життям, рятували євреїв під час Голокосту.

Ця місія була визначена законом, за яким було засновано Яд Вашем, і у 1963 році Меморіальний центр розпочав всесвітній проект визнання Праведників народів світу.

Відтоді і дотепер діє громадська комісія, яку очолює суддя Верховного Суду Ізраїлю, яка розглядає кожен конкретний випадок, приймає рішення і несе повну відповідальність за надання цього почесного звання. Визнані отримують медаль та почесну грамоту, а їхні імена увічнюють у Яд Вашем на Горі Пам'яті в Єрусалимі.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.