У Києві презентують "Українського Троцького"

У Києві відбудеться дискусія "Троцький і незалежна Україна", в рамках якої буде презентовано нову книгу "Український Троцький. Тексти Лева Троцького про Україну".

Захід пройде за участі Марка Бойцуна (Лондонський столичний університет), Геннадія Єфіменка (Інститут історії України НАНУ), Юрія Шаповала (Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ), а також упорядників книги Дениса Пілаша та Захара Поповича (об'єднання "Ліва опозиція").

Модератор: Василь Черепанин (Центр візуальної культури).

Час і місце: 13 листопада, середа, 18:00. Київ, книгарня "Є" на вул. Лисенка, 3.

Учасники дискусії намагатимуться з’ясувати роль народженого в Україні Лева Троцького в історії країни.

Чому він висунув гасло вільної, незалежної робітничо-селянської радянської України і чи мало воно шанси на реалізацію?

Які альтернативи сталіністському курсу в політиці, економіці та національному питанні існували всередині комуністичного проекту? Як проявила себе ліва опозиція сталінізму в Україні?

Виходячи з досвіду Радянської України 1920-х років, чи обов'язково суперечать комуністичні ідеї національно-культурному відродженню?

Попри те, що Троцький був одним із небагатьох світових політичних діячів, які звертали увагу на українське питання, його твори не видавалися українською з 1920-х років, а більшість його статей 1930-х, зокрема присвячених Україні, не видавалися в Україні ніколи.

Дослідження праць цього видатного політичного діяча безсумнівно збагатить розуміння національно-визвольних змагань у ХХ столітті в Україні, зазначають організатори.

Дивіться також:

Екскурсія будинком-музеєм Лева Троцького в Мехіко. ФОТО

Українська незалежність і товариш Троцький

1938: Троцький у Мехіко коментує процеси "ворогів народу". ВІДЕО

Інші матеріали за темою "Троцький"

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.