Спецпроект

1969: перші люди на Місяці. ВІДЕО

Це була американська відповідь Гагаріну - не особливо корисна з точки зору економіки, зате така ж надихаюча. Зараз існує безліч конспірологів, які щиро переконані, що висадка на Місяць "знімалася в павільйоні Голівуду". Дивіться самі.

21 липня 1969 року землянин уперше торкнувся поверхні іншого космічного тіла.

Якщо першою людиною в космосі був радянський громадянин, то першою людиною на Місяці став американець. Це була їхня відповідь Гагаріну - не особливо корисна з точки зору економіки, зате така ж надихаюча.

Навряд чи знайдеться хоч один аналогічний за масштабами проект, щодо якого у вільному доступі було стільки ж інформації, скільки її є про "Аполлони".

Сотні тисяч фотознімків, десятки годин аудіо- та відеозаписів, гігабайти електронної інформації (від креслень і відкритих комп'ютерних кодів космічних апаратів до аналізу проблем зі сном чи харчуванням астронавтів).

Не кажучи вже про фізичні докази, від гігантської ракети-носія "Сатурн V" до 382 кг місячного грунту та каміння.

Щоб хоча б побіжно ознайомитися зі "спадщиною" космічного десанту американців на Місяць, потрібні не дні і не тижні, а місяці. При чому ця інформація є відкритою - заходь на відповідний розділ на сайті НАСА - і читай, дивись, слухай, вивчай.

Але незважаючи на таку інформаційну відкритість та повноту даних, з кожним роком зростає кількість фріків людей, які вважають, що американців на Місяці не було, а всі свідчення їх польоту - підробка.

Детальніше про це читайте у ювілейному матеріалі Івана Мельника, а ми зацитуємо кілька цікавих деталей з нього.

Попри те, що саме Ніл Армстронґ першим ступив на місячний грунт, практично немає його "місячних" фотографій: на більшості знімків, що ілюструють подвиг Армстронґа, зображений інший астронавт, Базз Олдрін.

Причина цього проста: якщо Армстронґу в екіпажі дісталася роль пілота, то Олдрін виконував роль астронавта-дослідника.

Саме він взяв на себе більшість наукових та дослідницьких завдань екіпажу "Аполлона-11". І хоча в нього на грудях теж висіла 70-міліметрова камера "Хасельблат", але Олдрін фактично не мав можливості відволікатися на фотозйомки.

Ще одне питання пов'язане з драматичним зникненням оригіналу запису висадки Армстронґа на Місяць, який ми й пропонуємо подивитися в цьому відео-фрагменті. Ця обставина дала конспірологам ще одну причину заявляти, що "жодного польоту не було". Мовляв, як же так - втратили такі цінні матеріали.

Насправді ж мова йде про відеозапис трансляції висадки. Зйомки вела камера, встановлена зовні на місячному модулі, сигнал транслювала бортова антена на Землю, і вже там його ретранслювали на телестудії, що показували посадку в прямому ефірі.

Сама магнітна плівка мала суто технічну цінність (крім відео, на неї також писали дані телеметрії), і не була придатна для того, щоб з неї зчитували відео в загальноприйнятому форматі (потрібно було окреме декодування). Саме це й призвело до того, що про плівку забули і згодом використали повторно, тим самим знищивши запис.

Однак від цього кадри, записані телестудіями, не можна вважати неоригінальними - адже джерело сигналу було одним і тим самим.

Можна було б присвятити частину статті розвінчанню найпоширеніших конспірологічних "версій", які нібито доводять, що люди на Місяць не літали. Однак оригінальні матеріали свідчать самі за себе - а кому їх недостатньо, тому навряд чи щось доведеш.

А для особливо агресивної публіки найкращим аргументом буде, напевно, той, що його застосував пілот "Аполона 11" Олдрін.

Коли на прес-конференції черговий конспіролог почав обзивати астронавта "боягузом і брехуном" і вимагати, щоб той поклявся на Біблії, що літав на Місяць, дідусь Олдрін одним ударом у щелепу відправив нахабу в нокдаун.

Друга людина на Місяці ще й непоганий боксер

-------------

Дивіться також:

1984: перша людина-супутник Землі. ВІДЕО

"Повертайся, Юро..." Стенограма польоту Гагаріна

Музей космонавтики на батьківщині Сергія Корольова. ФОТО

1962: Київ зустрічає першого українського космонавта. ВІДЕО

1997: Як літав перший український астронавт. ВІДЕО

Все за темою "Космонавтика"

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.