АНОНС: На Хмельниччині відкриють меморіал на братській могилі вояків Армії УНР

У неділю у с. Великі Зозулинці Хмельницької області відбудеться урочисте відкриття меморіалу на братській могилі 26-ти вояків Армії Української Народної Республіки.

Про це "Історичній правді" повідомили у Благодійному фонді "Героїка".

 

Меморіал увічнює пам'ять про одну з найкривавіших сторінок в історії бойових дій Армії УНР на Хмельниччині. Вдосвіта 7 липня 1920 року 6-та Запасова бригада Армії УНР прийняла бій з 8-ю кавалерійською дивізією Червоного козацтва.

Більшовики захопили український обоз, в якому, крім військового майна, здійснювалось транспортування хворих і поранених. Рятуючи побратимів від загибелі, особливу відвагу проявили підстаршинська школа, 16-й та 17-й Запасові стрілецькі курені. 

Полонені українці були страчені після бою. Полеглих в бою і страчених вояків Армії УНР червоні закопали у великій ямі на краю сільського цвинтаря. У 2018 р., на замовлення Українського інституту національної пам'яті, фахівці КП Львівської облради "Доля" ексгумували і перепоховали за християнським обрядом та з військовими почестями 26 останків захисників України.

Протягом квітня-липня 2021 р. благодійний фонд "Героїка", коштом жертводавців, спорудив меморіал в пам'ять про похованих у братській могилі вояків Армії УНР. 

Відкриття меморіалу відбудеться за участі представників  Збройних Сил України, Служби безпеки України, Національної поліції, Українського інституту національної пам'яті, Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної ради, Хмельницької міської ради, Хмельницької районної ради, Заслучненської об'єднаної територіальної громади, ветеранів російсько-української війни, представників українського духовенства, громади села і гостей з Хмельницького та Києва.


"Героїка" запрошує представників ЗМІ відвідати урочистий захід. Організатори забезпечують безкоштовний доїзд за маршрутом: м. Хмельницький (залізн. вокзал) – с. Великі Зозулинці – м. Хмельницький (залізн. вокзал). Обов'язковою умовою бронювання місця в автобусі є реєстрація у формі.


Час: 22 серпня, неділя, 14.00


Місце: с. Великі Зозулинці Хмельницької області

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.