Спецпроект

У Німеччині викрали три рукописи авторства Лютера

У Німеччині викрадено три цінні рукописи богослова Мартіна Лютера. Злодії винесли їх з його Будинку-музею в Айзенахі. Вартість викраденого - 60 тис. євро

Про це пише news.mail.ru.

Експонати датуються XVI століттям і являють собою три листівки авторства засновника одного з напрямків протестантизму: "До християнської аристократії німецької нації" (1520), "До членів міських рад" (1524 рік) і "Проповідь для школярів" (1530).

Глава євангелічної церкви центральної Німеччині, єпископ Ільзе Юнкерман назвала те, що сталося "жахливою новиною". За її словами, крім матеріального завдано також величезний духовний збиток. "Громадськість і вчені позбулися свідоцтв того, як сучасники Лютера реагували на його рукописи", - заявила Юнкерман. Реліквії представляють собою відбитки рукописних листівок, але мають унікальну наукову цінність, оскільки на них, крім текстів Лютера, збереглися і спонтанні рукописні відгуки сучасників на його проповіді.

У Будинку-музеї, заснованому в 1956 році, до крадіжки зберігалося і без того небагато рукописних листівок, в порівнянні з музеями у містах Віттенберг або Гота, де збирати рукописи Лютера почали ще в XIX столітті. Викрадення листівок показало дуже болючим способом, підкреслила єпископ Юнкерман, що в Будинку-музеї саме час проводити ремонт і поліпшити заходи безпеки. Викрадачі видавили скло у вітрині, де знаходилися експонати.

Збути викрадене буде нелегко. Як заявив науковий співробітник Будинку-музею Йохен Біркенмайер, "жоден серйозний торговець не погодитися на таку угоду". Єпископ Юнкерман закликала грабіжників в анонімному порядку повернути рукописи.

У Будинку-музеї Мартіна Лютера в серпні починаються будівельні роботи у зв'язку з реконструкцією та розширенням виставкових приміщень. У ході цих робіт буде поліпшена і система сигналізації. Будинок-музей Лютера в Айзенасі досі обходився вкрай скромним бюджетом, у зв'язку з чим в музеї не було навіть камери спостереження.

Протягом декількох років Лютер був учнем парафіяльної школи в Айзенасі і жив у фахверковом будинку, де зараз знаходиться музей.

Мартін Лютер (10 листопада 1483, Айслебен, Саксонія - 18 лютого 1546, там же) - християнський богослов, ініціатор Реформації, перекладач Біблії на німецьку мову. Його ім'ям названо один з напрямків протестантизму.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.