IN MEMORIAM: помер дивізійник СС "Галичина" Іван Мричко

7 травня на 98-му році життя відійшов у вічність один з останніх дивізійників Іван Мричко.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив дослідник і заступник голови Галицького Братства вояків дивізія "Галичина" Ігор Іваньков.

Народився Іван Мричко 7 червня 1925 р. у с. Нове Село (Любачівщина, Польща). У 1943 р. зголосився до дивізії "Галичина". Перейшов вишколи в Гайделяґрі та у Франції і як старший вістун (Rottenführer) у складі 2 сотні 31 полку брав участь у боях під Бродами.

"Після виходу з оточення воював у Словаччині та Австрії, де був поранений під Майєрсдорфом. Переховувався в місцевого німця, від якого отримав цивільний одяг. Оскільки рани були серйозні, той був змушений привести санітарку з радянського військового госпіталя, сказавши на допиті, що хлопець у нього працював, як остарбайтер.

Москалі забрали Івана до пересильного табору, звідки в серпні 1945 мобілізували до Червоної армії і відправили на Далекий Схід. Хтось продав дивізійника і в цьому ж році він був заарештований за засуджений до 10 років", - написав Ігор Іваньков.

Покарання відбував у магаданських таборах, перебував на спецпоселенні. В Україну Іван Мричко повернувся в 1957 році. Проживав на Львівщині.

 

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.

Мальтійський лицар – в оперативній розробці нквс

"Протягом кількох місяців у Парижі існує організована Токаржевським таємна організація під назвою «Орден Св. Юра» (ім’я Петлюри). Ця організація… налічує близько 20 осіб… Мета організації достеменно не з’ясована. Кажуть, що цим таємним товариством керував Василь Вишиваний…"

Австралійські українці у В’єтнамській війні

Народились у Німеччині, жили в Австралії, воювали у В’єтнамі на боці США. Матеріали австралійського національного архіву, реєстр ветеранів, журнали бойових дій розкривають крихти інформації про покоління українських мігрантів, яке було створене однією війною та потрапило на іншу.