У доісторичний Бразилії жив невеличкий динозавр, схожий на райську пташку

У Бразилії знайшли скам’янілі залишки незвичного динозавра — він був розміром з курку, мав вражаючу гриву та довгі й жорсткі відростки на плечах, схожі на стрічки. Це перші залишки динозавра з ознаками пір’я, знайдені у Південній Америці.

Про це розповідає CNN.

 

Скам'янілості бразильського опереного динозавра знайшли робітники у вапняковому кар'єрі. Тварина, що жила близько 110 мільйонів років тому, напрочуд добре збереглася — відбитки свідчать про те, що вона мала довгу й густу гриву, що спадала зі спини.

Лапи динозавра були вкриті подобою хутра аж до самих пальців, а грива ворушилася внаслідок напруження м'язів, як шпичаки в дикобраза. Вид назвали Ubirajara jubatus, де ubirajara — "володар списа" мовою корінної народності тупі, а jubatus — "грива" латиною.

Дослідники, які вивчали залишки, припускають, що оперення та характерні відростки на плечах виконували демонстративні функції під час складних шлюбних ігор цього різновиду динозаврів.

Схожі відростки мали деякі птахоподібні динозаври, проте у них "стрічки" росли з хвоста. На сьогоднішній день є небагато птахів з такими оздобами на плечах — зокрема, деякі представники родини райських птахів.

Дослідники не можуть достовірно реконструювати стать динозавра, але з огляду на статевий диморфізм птахів припускають, що це був молодий самець, а в дорослих представників його виду окраси були б виражені ще складніше та яскравіше.

Динозаври, ймовірно, мали яскраве забарвлення та практикували складні "танці" перед спарюванням, під час яких демонстрували свою гриву та відростки з плечей.

Палеонтологи зазначають, що багато видів динозаврів мали пір'я або інші схожі на них структури, але більшість залишків оперених динозаврів досі знаходили в Німеччині та Китаї.

Якщо висновки про опереність динозавра підтвердяться, знахідка стане гучним відкриттям, оскільки це буде не лише перший оперений динозавр з півдня, але й найбільш ранній динозавр, що має настільки дивовижний вигляд.

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.