"Жнець смерті": у Канаді знайшли невідомий вид тиранозаврів. ФОТО

Вчені знайшли скам'янілі рештки невідомого раніше виду тиранозаврів, що жив 80 млн років тому на території сучасної Північної Америки.

Ці динозаври існували у Крейдовий період (145-66 млн років тому) і тепер вважаються найдавнішими тиранозаврами у Північній Америці, повідомляє ВВС. України.

 

Знахідка, за словами дослідників, дозволяє краще зрозуміти еволюцію тиранозаврів.

Знайдений тиранозавр був майже 2,5 метри заввишки й виглядав досить страхітливо.

Як і в інших хижих родичів, у нього була довга морда, характерні виступи на черепі, а також схожі на ножі для стейку зуби довжиною 7 см.

Назва тиранозавра – Thanatotheristes degrootorum – перекладається з грецької як "жнець смерті".

"Ми обрали ім'я, яке означає, що цей тиранозавр був єдиним відомим великим альфа-хижаком у ті часи в Канаді, жнець смерті", - пояснює Дарла Зеленіцьки, професор палеобіології з канадського університету Калгарі та співкерівниця досліджень.

"А його прізвиськом було "Танатос", - додає вона.

Танатос – божество-уособлення смерті у грецькій міфології.

Фрагменти черепа "Танатоса" – динозавра знайшов фермер і палеонтолог-аматор Джон Де Гроот у 2010 році під час подорожі біля селища Хейс на півдні штату Альберта.

"Щелепа була абсолютно приголомшливою знахідкою", - розповідав він тоді.

"Ми одразу зрозуміли, що це щось особливе, адже були чітко помітні скам'янілі зуби", - додавав він.

 

Тиранозаври були домінуючими наземними хижаками впродовж мільйонів років до зникнення динозаврів 65 млн років тому.

У часи пізньої Крейди, близько 80 млн років тому, тиранозаври у Північній Америці досягли величезних розмірів, однак їхніх скам'янілих решток знайдено не так і багато.

Зараз вчені сподіваються, що нова знахідка дозволить їм заповнити наукові прогалини в історії цих хижаків.

"Видів тиранозаврових було мало", - відзначає професор Зеленіцьки.

"Через саму природу харчових ланцюгів ці великі альфа-хижаки були рідкісними у порівнянні з травоїдними динозаврами", - пояснює вона.

Рештки іншого виду тиранозаврів, які жили на території сучасної Канади, - дасплетозавра – знайшли у 1970 році.


Дослідження про "Женця смерті" було опубліковане минулого місяця у науковому журналі Cretaceous Research, який фокусується на вивченні Крейдового періоду.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.