Японія перегортає сторінку історії. Зречення імператора Акіхіто. ФОТО

Імператор Японії Акіхіто у вівторок залишає свій трон. Це перше зречення імператора за останні 200 років.

Офіційна церемонія розпочалася з декількох закритих сімейних ритуалів в імператорському палаці, повідомляє ВВС.

 Перші сімейні ритуали церемонії розпочалися у вівторок

Фото: REUTERS

85-річний імператор отримав офіційний дозвіл зректися престолу після того, як заявив, що більше не може виконувати цю роль у зв'язку з похилим віком та станом здоров'я.

Парламент країни був змушений у 2017 році прийняти спеціальний закон, що дозволяє Акіхіто зректися престолу.

Імператор Японії не має політичної влади, але, згідно з Конституцією, є важливим символом держави і єдності народу.

 Імператор та його дружина зустрічаються з жертвами цунамі 2011 року

Фото: REUTERS

Правління Акіхіто було сповнене турботою імператора про людей, які страждали від хвороб та різних катастроф. За це його люблять японці.

Під час першої сімейної церемонії, відповідно до традиції, імператор символічно повідомив про своє зречення міфологічним предкам японської імператорської сім'ї.

Що станеться на церемонії зречення

Основна офіційна церемонія зречення пройде в палацовій залі "Мацу-но-ма".

Вона розпочнеться о 17:00 за місцевим часом і триватиме 10 хвилин. До зали принесуть імператорські регалії: священне дзеркало, меч та яшмову прикрасу магатама.

 Першого травня престол успадкує принц Нарухіто

Фото: GETTY IMAGES

На церемонії будуть присутні близько 330 людей.

В кінці події монарх звернеться з посланням до нації, після чого імператор та його дружина Мітіко будуть звільнені від своїх обов'язків, хоча формально Акіхіто залишиться імператором до півночі.

Син Акіхіто, 59-річний принц Нарухіто, зійде на престол наступного дня, першого травня.

З цього дня в Японії почнеться нова ера під назвою "Рейва" (з японської "порядок і гармонія"), яка приходить на зміну епосі "Хейсей" ("настання миру").

Акіхіто – 125-й імператор Японії і представник найстарішої в світі правлячої династії.

Він успадкував трон 7 січня 1989 року, після смерті імператора Хірохіто, хоча офіційна церемонія його вступу на престол відбулася 12 листопада 1990 року.

 В імператорському палаці проходять сімейні ритуали

Фото: EPA

Акіхіто став першим за 200 років монархом Японії, який зрікся престолу. Попередній такий випадок стався у 1817 році.

Після зречення Акіхіто отримає титул "дайдзе тенно" ("імператор на відпочинку"). Він збереже привілеї та державне забезпечення, а після смерті буде похований з дотриманням всіх імператорських церемоній.

Читайте також:

У Токіо відкривається музей японського дипломата, який врятував життя тисячам євреїв

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.