За відрізану голову Сталіна хочуть дати три роки

Прокуратура зажадала засудити представників організації "Тризуб", які обезголовили запорізький пам'ятник Йосипу Сталіну, на термін від 2 до 3 років умовно.

Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна" після засідання у Жовтневому районному суді.

Дев'ятьох "тризубівців", які обезголовили власність Запорізького обласного комітету КПУ - пам'ятник Сталіну, державне звинувачення зажадало засудити умовно.
   
Держзвинувачення запропонувало суду "визнати винними і засудити Романа Хмару, Василя Абрамова, Олексія зануду, Юрія Пономаренка, Віталія Вішнюка, Пилипа Тарана до 3 років позбавлення волі на випробувальний терміном, а також Анатолія Онуфрійчука, Василя Лабайчука і Едуарда Андрющенко - до 2 років позбавлення волі з випробувальним терміном".

Прокуратура також зажадала "цивільний позов Запорізької обласної організації Компартії України задовольнити частково і стягнути з підсудних 109 тисяч 828 гривень в рахунок відшкодування матеріального збитку".

Сторона захисту заявила, що не згодна з вимогами державного обвинувачення, оскільки вважає, що "звинувачення прокуратури не базується на законі" і "дії підсудних мали ідеологічне значення".

Адвокати зазначили, що "звинувачення вимагає строків навіть для двох підсудних, які не брали безпосередньої участі в спиленяя сталінської голови: один знімав процес на відеокамеру, інший - показав націонал-патріотам місце знаходження пам'ятника".

Як зазначив на судовому засіданні адвокат підсудного Олексія Зануди Володимир Санжаревський, "будь-який вирок суду підсудні будуть оскаржувати в інстанціях аж до Європейського суду, якщо не знайдуть захисту в судах України".

"Я думаю, що позиція прокуратури, як і всієї правоохоронної системи у цій справі, завуальована і спрямована на знищення та утиски. Мають місце політичні мотивації, позиції ідеологічні переносяться в кримінальну площину", - заявив адвокат.

Як Сталіну відрізали голову (ВІДЕО)

Жовтневий райсуд Запоріжжя призначив наступне засідання на 30 листопада, де підсудним буде надано останнє слово.

Оголошення вироку призначено на 12 грудня.

Нагадаємо, що 17 листопада департамент архітектури та містобудування Запорізької міськради визнав відновлений пам'ятник Йосипу Сталіну, встановлений у скляній вітрині в стіні облкомітету КПУ, елементом декоративного оформлення інтер'єру.

До того громадськість оголосила збір підписів під зверненням до Запорізької влади з проханням демонтувати бюст комуністичного вождя.

Перше погруддя Сталіну в Запоріжжі було встановлено 5 травня 2010 року перед будинком Запорізького обкому КПУ. За його виготовлення комуністи заплатили 109 тисяч гривень.

28 грудня 2010 невідомі пошкодили бюст, відрізавши йому голову. Відповідальність за скоєне взяла на себе націоналістична організація "Тризуб".

У новорічну ніч 31 грудня невідомі підірвали пам'ятник Сталіну, проте встановити їхні особи слідству наразі не вдалося.

Звинувачення у пошкодженні пам'ятника Сталіну в Запоріжжі було пред'явлено дев'ятьом "тризубівцям". Вони були заарештовані, проте 13 квітня Жовтневий районний суд Запоріжжя звільнив їх з-під арешту на поруки народних депутатів України.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.