"Товарищи в гробу": політики, маршали та митці
23 листопада 2011
В СРСР не було прийнято колекціонувати газети. Люди залишали "на пам'ять" хіба некрологи вождів і героїв.
Радянський політичний анекдот: "Чоловік щодня приходить у кіоск "Союздруку" і просить подивитися перші шпальти провідних газет. Продавець: "Що ви там шукаєте?" - "Та некролог." - "Некрологи на передостанній сторінці." - "Е, ні, той, що я шукаю, має бути на першій..."
Пропонуємо Вам дещицю перших шпальт комуністичних газет із колекції Вахтанга Кіпіані.
Рідкісний спільний випуск двох газет "Петроградская правда" і "Красная газета". Відразу після телеграми пітерські робітники висловили клопотання поховати Володимира Ілліча в місті революції. Їх не почули
Головна газета партії більшовиків "Правда". Зверніть увагу, який "негламурний" Ілліч - згодом реалізм щезне, залишиться тільки ретуш.
27 січня Леніна поховали в тимчасовому мавзолеї. Радянська Росія вже не живе, а сам вождь і дотепер "живее всех живых" - у цьому можуть переконатись відвідувачі зікурату на московській Красній площі.
Здоров'я у "залізного" Фелікса виявилося не дуже. Можна тільки уявити, скільки б ще "ворогів революції" пустив б на той світ. На жаль, його наступники виявились ненайгіршми учнями катівської справи...
Серго Орджонікідзе - соратник Сталіна, батько індустріалізації - наклав на себе руки, але народу про це не сказали.
В СРСР не прийнято було називати Надію Костянтинівну дружиною Леніна, казали - друг і соратник вождя.
Легендарний авіатор прожив яскраве життя і був швидко канонізований комуністичною пропагандою відразу по смерті. Його іменем назвали в СРСР тисячі об'єктів - від санаторіїв до театрів.
Куйбишев - чи не найбільш інтелігентне обличчя перших років більшовицького режиму. Економіст-плановик. Посмертно його іменем назвали місто - тільки в 1990-х Самара повернула собі історичну назву.
Сталін убив Кірова і це стало приводом для початку репресій у Ленінграді, які плавно перейшли у Великий Терор 1937-го. Ім'я керівника пітерських комуністів з якогось дива дотепер носить обласний центр незалежної України.
Великий і викличний поет, дитина свого часу, один із небагатьох своїх сучасників, хто масштабом генія пережив СРСР, покінчивши з собою у 1930-их. Унікальна газета-"одноденка" у пам'ять Володимира Маяковського.
"Якщо ворог не здається - його знищують" - це з його спадщини. З іншого боку, не відразу прийняв більшовизм. Комуністи витратили чимало сил і грошей, щоб виманити Горького з Європи і зробити оспівувачем сталінських планів і "біломорканалів". Перший голова Спілки радянських письменників - передового загону партії більшовиків.
"Он умер в начале марта, Весенняя шла вода. Теперь ты – святая партия, А кем ты была тогда?" (Борис Мозолевський)
Болгарський Сталін. І теж лежав у мавзолеї, аж поки його батьківщина - без п'яти хвилин 16-та республіка Радянського Союзу, не сказала комунізму "прощавай!".
Дядечко Хо - улюбленець радянської пропаганди. Побудував соціалістичну державу, на прогодування якої радянські школярі регулярно здавали гроші або... рис у пакетах.
Юра - так його називали у всьому світі. Назавжди залишився народним улюбленцем.
Сталінський маршал-"опричник" дожив до старості. Його автограф стоїть на кількох тисячах розстрільних справ. Це не заважає існуванню вулиць Ворошилова і монументів "герою".
Розкішні вуса і слабкий дух. Перша Кінна армія була іконою Громадянської війни, саме тому Сталін пожалкував старого кавалериста у 1930-х, коли косою смерті прибирав всіх військовиків.
"Дрібний політичний діяч часів розквіту таланту Алли Пугачової" - у жарті брежневських часів було зовсім мало жарту. Дивіться на ІП похорон Брєжнєва
На його руках кров Будапешта і Праги, Стуса і Марченка. Очолював КГБ, який був каральним мечем партії. Керував країною недовго, цей період запам'ятався закручуванням гайок і перевіркою паспортів у кінотеатрах.
Був призначений генеральним секретарем і помер, як жартували, не приходячи в свідомість. Після нього Михайло Горбачов став відразу сприйматись ковтком свіжого повітря.