Спецпроект

В КИЄВІ ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА "ГОЛОКОСТ ВІД КУЛЬ"

В четвер, 8 вересня 2011 року, в Києві відбулось офіційне відкриття виставки "Голокост від куль: масові розстріли євреїв в Україні 1941-1944" в рамках вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

Організаторами виставки є Фонд Віктора Пінчука у партнерстві з Меморіалом Шоа (Memorial de la Shoah), організацією "Яхад-Ін Унум", а також посольствами Ізраїлю, Франції, Німеччини та Сполучених Штатів Америки. Виставка буде демонструватися в Українському домі (Київ, Хрещатик, 2) з 9 вересня по 3 жовтня 2011 року.

Виставка вже демонструвалася в Парижі, Нью-Йорку та інших містах і вперше представлена в Україні. В першу чергу проект спрямований на виховання толерантності в українському суспільстві, і особливо молоді. Виставка є частиною заходів державного рівня в рамках програми вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру.

У події взяли участь: отець Патрік Дебуа (Patrick Desbois), барон Ерік де Ротшильд (Eric de Rothschild), президент Меморіалу Шоа, Франція, спікер Верховної Ради Володимир Литвин, Віктор Пінчук, посли країн Ізраїлю, Франції, Німеччини, США, Великобританії та інших, провідні історики, експерти та інші.

Володимир Литвин: "Такі виставки потрібно проводити в Україні і не тільки. В рамках вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру. Зараз підіймають голову ті люди, які сповідують нацизм. Їх потрібно водити по таких виставках, аби вони бачили, до чого це призводить".

Отець Патрік Дебуа: "Наша мета полягає у віднаходженні масових поховань геноциду - ми не полюємо на вбивць і не притягаємо до відповідальності. Замість цього ми шукаємо жертв, котрі в історичній реконструкції подій дуже часто бувають відкинутими осторонь і забутими. Суть нашої роботи полягає в освіті, підвищенні поінформованості та розуміння Голокосту у Східній Європі. Це найкраща перешкода, яку ми можемо побудувати проти геноциду в майбутньому".

Віктор Пінчук: "Нас всіх об’єднала єдина мета – згадати що сталося і зрозуміти як це сталося. Для того, аби це страхіття ніколи не повторилося, а мужність, співпраця і толерантність завжди переважали у майбутньому. Для того, аби знання і пам'ять про нашу спільну історію зміцнили європейську належність України".

Виставка підготовлена Меморіалом Шоа (до якого входять: архів, музей, освітній центр та місце вшанування пам’яті) та була оновлена і адаптована за участі провідних українських експертів.

Проект "Голокост від куль" базується на праці римсько-католицького священика з Франції отця Патріка Дебуа, котрий багато років поспіль займається архівними та археологічними дослідженнями, а також відео документуванням свідчень очевидців масових розстрілів в Україні.

Експозиція включає інформацію про історичні факти, відео-інтерв'ю, документи часів війни, фотографії віднайдених масових поховань та предмети, що засвідчують ті події: кулі, гільзи та ін.

З метою максимального інформування, зацікавлення та залучення до діалогу українських школярів і студентів, під час виставки буде реалізовуватись освітня програма, створена Інститутом візуальної історії та освіти Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії та Українським центром вивчення історії Голокосту.

Також в рамках заходу отець Дебуа представив свою книгу "Хранитель спогадів. Кривавими слідами Голокосту", вперше перекладену українською мовою за фінансової підтримки посольства Франції. Ця книга стала лауреатом Національної єврейської книжкової премії у 2008 році.

Виставка проходитиме в Українському домі (Київ, Хрещатик, 2) з 9 вересня по 3 жовтня 2011 р.
21-23 вересня – вихідні.

Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 09:00 до 19:00; субота – неділя з 11:00 до 17:00.
Вхід вільний.
Попередній запис на екскурсії для груп за телефоном +38 044 285 90 30

У пошуках Костя Щита

На початку 2021 року, гортаючи скановані копії українського щоденника "Свобода", я натрапив на вельми просте пошукове оголошення: людина, яку шукали, була родом з моєї рідної Мерефи. Як згодом стало відомо, цією людиною був Костянтин Мусійович Щит — старшина української армії та тенор Української Республіканської Капели, яскраву історію життя якого впродовж майже сторіччя тримали в таємниці родичі з двох різних частин світу.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.