Спецпроект

За підрив Сталіна затримано двох "свободівців". Партія заперечує причетність до вибуху

У справі про знищення пам’ятника Сталіну в Запоріжжі затримано двох "свободівців".

Про це повідомляє УП з посиланням на прес-службу партії.

"1 січня 2011 року близько 01-00 ночі у квартиру до заступника голови Запорізької "Свободи" з молодіжних питань Юрія Гудименка увірвалися представники міліції. Свободівця заарештували та доставили в Жовтневий райвідділок міліції. Близько 09-00 ранку представники МВС заарештували також голову Запорізької "Свободи" Віталія Подлобнікова", - йдеться в повідомленні.

Свободівцям інкримінують частину 2 статті 192 Кримінального кодексу України за знищення пам’ятника Сталіну у Запоріжжі шляхом вибуху.

До затриманих не допускають адвокатів.

Свободівці нагадали, що 1 січня 2011 року у Запоріжжі о 14-00 мав відбутися урочистий автопробіг центральними вулицями міста з нагоди 102-ї річниці дня народження Степана Бандери. О 16-00 запорізькі свободівці планували провести традиційний смолоскипний марш вулицями міста. Натомість його заборонив суд.

"Свобода" не взяла на себе відповідальність за вибух.

Затримані члени "Свободи" знаходяться поза зоною досяжності: адвокат і однопартійці не можуть вийти з ними на зв'язок.

Адвокат затриманих Сергій Гайдук в інтерв'ю агенції "Інтерфакс-Україна" сказав, що "двоє затриманих - керівник обласної організації "Свобода" Віталій Подлобніков і його заступник Юрій Гудименко знаходяться в Жовтневому РВВС міста, однак міліція відмовляє стороні захисту в зустрічі з ними".

"Міліція не дозволила Юрієві Гудименку захисника. Він уже знаходиться в стінах райвідділку близько 12 годин. Зв'язку з ним немає. О 9 ранку був затриманий глава обласної організації "Свободи" Віталій Подлобніков. Я навіть не знаю, у якому статусі вони знаходяться: свідки, підозрювані чи обвинувачувані. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі", - відзначив Гайдук.

Активісти запорізької організації партії "Свобода", які у даний момент знаходяться під стінами Жовтневого райвідділку, заявляють, що їхня організація не має відношення до вибуху пам'ятника.

"Запорізькі націоналісти не приховували невдоволення установкою пам'ятника Сталіну в Запоріжжі, однак на крайні заходи ми б не пішли", - заявив агенції помічник глави облорганізації ВО "Свобода" Віктор Бороненков.

Він вважає, що "без п'яти хвилин парламентська партія, можливо, стала жертвою провокації політичних опонентів".

Нагадаємо, що 28 грудня погруддю Сталіна на подвір'ї Запорізької КПУ болгаркою відрізали силумінову голову. Відповідальність за цю акцію взяла на себе Всеукраїнська організація "Тризуб".

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.