Спецпроект

1987: літак Руста робить посадку на Червоній площі біля Кремля

День радянського прикордонника 1987 року став початком кінця слави "залізної завіси". А Червону площу в Москві почали називати "аеропортом Шереметьєво-3".

19-річний німецький юнак з Гамбурга Матіас Руст на легкому літаку "Сесна-172Б Скайхоук" увійов у повітряний простір СРСР, обдурив систему протиповітряної оборони (а іноді бюрократична машина просто не встигала реагувати на повільний літачок) і приземлив свою машину на головній площі Радянського Союзу.

Здивованим туристам він повідомив, що прилетів до Михайла Горбачова з місією миру. Для комуністичної влади це був шок. У відставку пішов міністр оборони Соколов, командувач ППО Колдунов, чимало армійських чинів нижчого рангу.

Руст відсидів 14 місяців у СІЗО і був помилуваний указом президії Верховної Ради СРСР.

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.