На Львівщині почали створення 3D-моделей 16 палаців і церков
Проект «Культурна спадщина Львівщини. Перезавантаження» допоможе популяризувати ці об'єкти і згодом реставрувати
Як повідомляє Zahid.net, на Львівщині стартував проект "Культурна спадщина Львівщини. Перезавантаження". У його межах відсканують 16 замків, церков та палаців області. Почали зі Старого Села, де стоїть занедбаний замок XVI ст. Окрім нього відсканують палаци у Свіржі, Поморянах, Тартакові, Сколе, Ратушу у Добромилі, церкви у Щирці, Дрогобичі та Годовиці.
Палац XVI ст. у Старому Селі почали сканувати. За допомогою дронів волонтери та фахівці компанії Skeiron роблять тисячі фотографій, інші дані отримають із лазерного сканера. На основі цих даних створять детальну 3D-модель Старосільського замку. Окрім нього, у межах проекту "Культурна спадщина Львівщини. Перезавантаження" відсканують ще 15 пам'яток Львівщини. Потім ці віртуальні моделі будуть доступні кожному у листівках та в інтернеті.
"Це все зайде в інтернет ресурс, на базі того можна буде формувати 3D-тури. Це буде дуже крута комунікативна платформа та інформаційний ресурс, який ми зможемо використовувати для популяризації нашої культурної спадщини і також використати в проектах реставрації", – додала директорка департаменту архітектури Львівської ОДА Олена Василько.
Ці ж 3D-моделі допоможуть реставраторам зафіксувати нинішній стан об'єктів і відслідкувати руйнування, а ще детально спланувати майбутнє відновлення.
"Ця цифрова модель дозволяє побачити пам'ятку в цілому, побачити такі деталі, які не доступні звичайному спостерігачу знизу. І тільки після того, як ми будемо мати сформовані такі інформаційні матеріали, архітектори і реставратори зможуть запропонувати програму збереження цього об'єкта", – пояснив начальник управління охорони об'єктів культурної спадщини ЛОДА Василь Петрик.
Проект має ще одну складову. Фахівці обласної адміністрації, Інституту стратегії культури та ініціатори проекту проводять дослідження: збирають ідеї, як оживити ці замки і церкви.
"Ми хотіли базово розпрацювати пам'ятку, щоб не просто реставрація відбулася чи консервація об'єкта. Найважливіше: що з нею буде далі. Тому що часом об'єкти після реставрації, якщо воно далі не має життя, то за 10-15 років об'єкт перестає існувати навіть після реставрації. Тому що нема кому за нею банально доглядати. Тому для нас важливо було якраз дізнатися: як ці об'єкти сприймають у громаді", – розповіла координаторка проекту Наталія Войцещук.
До проекту "Культурна спадщина Львівщини. Перезавантаження" увійшли такі об'єкти:
1. Пам'ятка археології національного значення "Городище літописного міста Звенигорода"
2. Замок XV-XVII ст. у с. Свірж
3. Замок XVІІ ст. у с. Старе Село
4. Замок-палац XVI-XVII ст. у смт. Поморяни
5. Замковий комплекс (палац з казематами) у м. Броди
6. Монастирський храм з дзвіницею XV-XVIII ст. в смт. Підкамінь
7. Палац Потоцьких кін. ХІХ ст. в с. Тартаків
8. Палацово-парковий комплекс "Садиба баронів Гредлів" у м. Сколе
9. Ратуша XVІІІ ст. у м. Добромиль
10. Костел 1758 р. у с. Годовиця
11. Костел ХVІІ ст. Різдва Богородиці у м. Комарно
12. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії у с. Білий Камінь
13. Церква Різдва Пресвятої Богородиці XVI ст. у смт. Щирець
14. Дерев'яна церква Собору Пресвятої Богородиці 1838 р. в с. Матків
15. Дерев'яна церква св. Михаїла 1663 р. у с. Ісаї
16. Дерев'яна церква Воздвиження Чесного Хреста 1661 р. у м. Дрогобичі