Артефакт з піраміди Хеопса знайшли у коробці для сигар

У британському Абердині в коробці з-під сигар знайшли втрачений єгипетський артефакт.

Він може пролити нове світло на велику піраміду Хеопса, сподіваються науковці, повідомляє ВВС. України.

 
ФОТО: UNIVERSITY OF ABERDEEN

Випадкове відкриття зробила працівниця Абердинського університету під час перевірки колекції.

Фрагмент деревини віком 5000 років, що розпався на кілька шматків, вважають надзвичайно важливим.

Інженер Вейнман Діксон вперше виявив його у 1872 році в одній з камер піраміди Хеопса, що належала дружині фараона.

Шматок кедра, який, як вважають, використали під час будівництва піраміди, подарували Абердинському університету 1946 року, але пізніше загубили.

Його знайшла помічниця куратора Абір Еладані, вивчаючи предмети азійської колекції університету.

Абір, яка родом з Єгипту та 10 років працювала в музеї в Каїрі, зіставила знахідку з іншими історичними записами та малюнками.


Захований на видному місці

"Я підняла документи по Єгипту і відразу зрозуміла, що це і що пропажа була фактично у всіх на очах. Вона просто потрапила не в ту колекцію", - каже вона.

"Я археолог і працювала на розкопках у Єгипті, але ніколи не думала, що саме тут, на північному сході Шотландії, знайду щось настільки важливе для спадщини своєї країни, - додала дослідниця. - Це лише невеликий фрагмент деревини, але він дуже важливий, з огляду на, що це один з трьох предметів, які коли-небудь були виявлені всередині піраміди Хеопса".

Два інших предмети, знайдені Вейнманом Діксоном, - м'яч і гак – зараз зберігаються у Британському музеї, але деревини не було.

"Колекції університету налічують сотні тисяч предметів, шукати подібний артефакт – це, як шукати голку в копиці сіна, - додає Абір. – Тому я не могла повірити, коли зрозуміла, що було всередині цієї звичайної бляшаної коробки для сигар".

Обмеження, пов'язані з Covid, затримали дослідження кедрового фрагмента, але нещодавно отримані результати показують, що деревина може бути датована 3341-3094 роками до Р.Х.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.