Вчені виявили викопного предка курей і качок

Палеонтологи знайшли найдавніші останки предків сучасної курки у вапняковому кар'єрі, розташованому неподалік від кордону між Бельгією та Нідерландами.

Про це повідомляє "НВ" із посиланням на ScienceAlert.

 
ФОТО: Sarah Collins/Cambridge University

Птах, якого назвали Asteriornis maastrichtensis, жив приблизно 67 млн років тому — в той же час, коли існувало більшість динозаврів.

Група вчених з Кембріджського університету під керівництвом Деніела Філда назвала новий вид Asteriornis maastrichtensis на честь давньогрецької богині падаючих зірок Астерії.

Також ця назва пов'язується із астероїдом, який став причиною вимирання динозаврів. Видова назва утворена від назви Маастрихтського регіону, де були знайдені викопні рештки.

"Момент, коли я вперше побачив те, що було під скелею, був найбільш хвилюючим моментом в моїй науковій кар'єрі", — сказав палеобіолог Деніел Філд.

Asteriornis maastrichtensis був дрібним птахом з приблизною вагою тіла близько 400 грамів.

Проаналізувавши структуру скам'янілостей, Філд і його колеги виявили, що в знахідки є поєднання особливостей, які можна спостерігати у сучасних водоплавних птахів, таких як качки, і домашніх птахів, наприклад, курей. Це говорить про те, що A. maastrichtensis може бути спільним предком обох цих груп.

Ми вже давно знаємо, що птахи походять від м'ясоїдних динозаврів, які називаються тероподами, завдяки відкриттям "відсутньої ланки", як, наприклад, археоптерикс. У нього були такі особливості, як зуби (як у його предків динозаврів), але також пір'я і кістки зап'ястя, якими користуються сучасні птахи.

Але до сих пір було мало доказів того, коли саме з'явилися сучасні птахи.

"Походження птахів оповите таємницею — крім того, що ми знаємо, що сучасні птахи виникли в якийсь момент перед кінцем епохи динозаврів, у нас дуже мало викопного матеріалу, який б розповідав про них", — пояснив палеонтолог Альберт Чен.

Коли встероїд впав з неба, насильно закінчуючи крейдяний період 66 млн років тому, ця маленька істота або деякі з її родичів, мабуть, зуміли вижити, щоб дати розвиток дивовижному спектру птахів, яких ми знаємо і любимо сьогодні. Тим часом, інші її сусіди, схожі на предків птахів, цього не змогли зробили.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.