Археологи знайшли китаянку IX ст. поховану разом з ослами для гри в поло

Археологи виявили, що знатна жінка з Імперського Китаю так любила грати в поло на віслюках, що її поховали разом з ними, щоб вона могла займатися спортом в загробному житті.

Дослідження надає перший матеріальний доказ поло на віслюках в Імперському Китаї, яке раніше було відомо лише з історичних текстів. Це також проливає світло на роль ослів в житті жінок з високим статусом в цей період, повідомляє "НВ" із посиланням на EurekAlert.

 
ФОТО: Washington University in St. Louis

Дослідники виявили кістки трьох ослів в могилі Цуй Ши, дворянки, яка померла у 878 році в Сіані, Китай. Дослідники стверджують, що присутність решток тварин у похованні багатої жінки було несподіванкою.

"Віслюки були першими в'ючними тваринами, паровими двигунами свого часу в Африці і Західній Євразії, але ми майже нічого не знаємо про їх використання в Східній Азії.

Віслюки, поховані в гробниці династії Тан в Сіані, надали першу і дуже рідкісну можливість зрозуміти роль ослів в східно-азіатських суспільствах", — сказала Фіона Маршалл, археолог з Департаменту антропології. Вона допомогла вивчити кістки тварин, знайдені в могилі Цуй Ши.

"У такої жінки, як Цуй Ши, не було причин використовувати осла", — сказав провідний автор роботи Сонгмі Ху з Академії археології Шеньсі.

Дослідники провели радіовуглецеве датування і проаналізували розмір та характер напружень і деформацій на кістках ослів з могили Цуй Ши. Їх результати показують, що ці маленькі і активні осли використовувалися для гри в поло.

Поло, як вважають, бере свій початок в Ірані. Тим не менш, цей вид спорту процвітав за часів династії Тан, яка правила Китаєм з 618 по 907 роки.

За цей час поло стало улюбленим видом спорту королівських і шляхетських родин, а імператор використовував змагання з поло для вибору генералів. Зокрема, чоловік Цуй Ши, на ім'я Бао Гао, був призначений генералом за перемогу в матчі.

Проте, спорт був небезпечним, коли грали на великих конях, навіть один імператор загинув під час гри. Таким чином, деякі дворяни воліли грати в осляче поло.

З огляду на те, що тварин зазвичай включали в поховання для використання в загробному житті, присутність ослів в могилі Цуй Ши дозволило дослідникам зробити висновок, що вона хотіла продовжувати займатися своїм улюбленим видом спорту після смерті.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.