АНОНС: У Києві проведуть конференцію, присвячену паралелям історії Ірландії та України

Міжнародна конференція "Ірландія, Україна та імперії: Залежність. Конфлікт. Пам'ять" відбудеться 15-17 листопада.

Дві найбільші імперії світу – Британська і Російська/Совєтська – тривалий час правили ірландцями та українцями, і після здобуття незалежності обидві нації постали перед потребою подолання наслідків цього правління.

 

Як і перед необхідністю вирішення важливого питання: як осягнути страждання, утиски та неприродні людські втрати, не перебільшуючи при цьому почуття потерпілого. 

2014 року вторгнення Володимира Путіна в Україну розпочало війну на східній межі Європи, – якраз через 15 років після закінчення війни на її західній межі, в Ірландії.

Ці події, а також той очевидний факт, що досі обидві країни усе ще мінімально побутують в імперіологічних та пост/колоніальних студіях, актуалізують проблему наукового осмислення й обговорення українського та ірландського досвідів у широкій історичній і порівняльній перспективах. 

У фокусі конференції перебуватиме комплекс наукових проблем, пов'язаних із осмисленням місця і ролі імперського та колоніального дискурсів у історичному, демоґрафічному, соціальному, політичному, культурному й психологічному вимірах історії Ірландії та України.

Панельні дискусії в ході роботи конференції охоплюватимуть такі теми:

* Імперіологічні й постколоніальні студії в сучасних Ірландії, Україні та Світі: наративи, інституалізація дослідів.

* Великий голод в Ірландії (An Gorta Mоr) і Голодомор в Україні: компаративний аналіз.

* Культурний імперіалізм та проблема збереження національної мови і релігії.

* Імперська, антиколоніальна, гібридна ідентичності: феномени панування і неприйняття, відчуженості й опору.

* Національні, антиколоніальні рухи на ірландських та українських теренах у Британській і Російській/Совєтській імперіях.

* Взаємозв'язок між пануванням насильства та опором: приклади УПА та ІРА.

* Роль екстремістських імперських лоялістів у підтримці імперського панування: приклади Східної України та Північної Ірландії.

* Моделі історичної пам'яті в сучасних Ірландії та Україні.

Серед учасників дискусії: Colin Coulter (Ireland), Judith Devlin (Ireland), Darragh Gannon (UK), Володимир В'ятрович (Україна), Олександр Гладун (Україна), Evi Gkotzaridis (Greece), Олексій Гарань (Україна), Róisín Healy (Ireland), Geoffrey Hosking (UK), Stephen Howe (UK), Владислав Гриневич (Україна), Christine Kinealy (US), Станіслав Кульчицький (Україна), Hiroaki Kuromiya (USA), Алла Киридон (Україна), Ostap Kushnir (Poland), Taras Kuzio (UK), Dominic Lieven (UK), James McAuley (UK), Diarmuid Ó Giolláin (US), Микола Рябчук (Україна), Alfred Rieber (Hungary), Наталія Левчук (Україна) Joseph Ruane (Ireland), Людмила Гриневич (Україна), Andrzej Szeptycki (Poland), Лариса Якубова (Україна), Jennifer Todd (Ireland), Stephen Velychenko (Canada), Niall Whelehan (United Kingdom), Олександр Зайцев (Україна) та інші.

15–17 листопада

Початок: 15 листопада, п'ятниця, 9:00

Місце події: Актова зала Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України (бульвар Тараса Шевченка, 60, 11 поверх).

Вхід за попередньою реєстрацією:
ukraine.ireland.conference2019@gmail.com

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.