Куплена за безцінь шахова фігурка виявилася вартою мільйона. ФОТО

Середньовічна шахова фігура, яку зберігали у шухляді будинку в Единбурзі, може вартувати один мільйон доларів.

Про це повідомляє ВВС.Україна

 
Фото: SOTHEBY'S

Її власники не мали уявлення про те, що предмет є одним з давно загублених шахових фігур острова Льюїс.

Шаховий набір знайшли закопаним у піщаній дюні на острові Льюїс у 1831 році, проте те, де ще п'ять фігурок залишилося загадкою.

Дідусь родини з Единбурга, який торгував антикваріатом, купив шахову фігурку за 5 фунтів у 1964 році.

Він не мав і гадки про важливість 8,8-сантиметрового виробу, зробленого з моржевої кістки, й залишив його у спадок своїй родині.

Вони піклувалися про фігурку 55 років, не усвідомлюючи її реальної цінності, перш ніж віднести в аукціонний будинок Sotheby's у Лондоні, де її мають незабаром виставити на аукціон.

 
Фото: SOTHEBY'S

Шахи з острова Льюїс є одними з найбільших скарбів Британського музею та Національного музею Шотландії в Единбурзі.

Зроблені в Скандинавії, можливо, Норвегії, вони розглядаються як "важливий символ європейської цивілізації".

Експерт Sotheby's Олександр Кадер, який оглянув фігуру на прохання сім'ї, сказав, що у нього "щелепа впала", коли він зрозумів, що лежить перед ним.

Попри незнання її значення, сім'я дуже дорожила шаховою фігурою кінця ХІІ - початку ХІІІ століття.

Покійна мати нинішнього власника вірила у її "майже магічні властивості".

 
Фото: SOTHEBY'S

У набір шах з острова Льюїс входять сидячі королі й королеви, слон, кінь, тури та пішаки.

Близько 82 фігур зараз містяться в Британському музеї, ще 11 - у Національному музеї Шотландії. Крім шахових фігур, до скарбу входили 14 ігрових фішок та пряжка.

Відтоді, як скарб знайшли у 1831 році, у наборі не вистачало одного коня і чотирьох тур.

Нещодавно знайдена фігура — це тура, людина з шоломом, щитом і мечем.

Знахідка цього скарбу оповита таємницею. Дехто розповідає, що його відкопала худоба, що паслася неподалік дюн.

Вважається, що предмети закопали незабаром після того, як виготовили, можливо, це зробив купець, який прагнув уникнути податків після того, як зазнав аварії на кораблі. Так набір шахів і залишився під землею протягом 500 років.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.