У Португалії знайшли уламки 400-річного корабля

Археологи у Португалії виявили зерна перцю, фрагменти китайської порцеляни та бронзову гармату серед уламків затонулого 400-річного корабля, який колись здійснював рейси між Європою та Індією.

Уламки досі не ідентифікованого судна були знайдені на початку вересня командою експертів, що оглядала територію навколо риболовецького порту Кашкайш, у 24 км на захід від Лісабону, – повідомляє ІА ЗІК із посиланням на Guardian.

 Фото: theguardian.com

Площа уламків, що перебувають приблизно на глибині 12 метрів, становить близько 100 метрів завдовжки та 50 метрів завширшки.

Дослідники стверджують, що це відкриття може розповісти як про торговельне минуле Португалії, так і про місце порту Кашкайша у ньому. "Ми знайшли корабель 4 вересня, скориставшись геофізичними дослідженнями та дайверами", – сказав Хорхе Фрейр, морський археолог та науковий керівник підводного археологічного дослідження.

"Ми не знаємо назви цього корабля, проте можна стверджувати, що це португальське судно з кінця XVI або початку XVII-го ст.", – сказав він.

Мер Кашкайша Карлос Каррейрас назвав це відкриття одним з найважливіших археологічних знахідок останнього десятиліття.

"Це надзвичайне відкриття, яке дозволяє нам дізнатись більше про нашу історію, зміцнити нашу колективну ідентичність та спільні цінності", – сказав Каррейрас. "Це, безумовно, зробить нас більш привабливими та конкурентоспроможними", – додав він.

Нагадуємо, що недавно словацький грибник знайшов два шоломи бронзової доби.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.