Будівлю Одеського облархіву хочуть передати єврейській громаді

Одеська обласна рада ухвалила рішення передати будівлю, що нині є частиною головного корпусу Державного архіву Одеської області, єврейській релігійній організації.

Про це інформує сайт Одеського облархіву.

Ідеться про будівлю колишньої Бродської синагоги (1863-1870-ті рр.), яку планують передати Одеській іудейській релігійній громаді "Хабад-Шомрей Шабос" на її клопотання.

Підставою рішення є указ президента України 2002 року "Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій" та висновок постійної комісії Одеської обласної ради з питань управління майном спільної власності територіальних громад області.

 Будівля, в якій розміщується Державний архів Одеської області

Наразі в цьому корпусі ДАОО зберігається понад півмільйона справ із документами Національного архівного фонду України.

На заміну влада області пропонує архіву переїхати в с. Олександрівка Комінтернівського району Одеської області.

Таке рішення викликало протести працівників архіву.

У їхній заяві йдеться про те, що вони підтримують "прагнення іудейської громади міста Одеси про повернення будівлі колишньої Бродської синагоги", однак рішення обласної ради "не враховує нагальні потреби і проблеми Державного архіву Одеської області".

Архівісти закликають внести на розгляд сесії Одеської обласної ради питання про надання Державному архіву Одеської області нового приміщення, "що відповідає міжнародним стандартам архівної справи і має знаходитися не за межами міста Одеси… а в зоні адміністративних та культурно-освітніх закладів, з якими Державний архів Одеської області перебуває у постійному зв’язку…".

Своє звернення вони спрямували до голови Одеської обласної ради А. Урбанського, голови Одеської ОДА М. Саакашвілі та голови Державної архівної служби України Т. Баранової.

Остаточне рішення про передачу будівлі розглядатиметься на сесії Одеської облради 19 лютого.

Як відомо, вже багато років будівля Держархіву Одеської області перебуває в аварійному стані.

І. Б. 

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.