Спецпроект

Британська бібліотека оцифровує класичну літературу. СКАНИ

Британська Бібліотека відкрила сайт, присвячений класичній англійській літературі. Почали з XVIII-XIX століть. Наразі оцифровано і викладено у вільний доступ 1200 артефактів - Блейк, Діккенс, Вайльд, Стівенсон та інші.

Про це повідомляє Guardian.

Першими відкрили розділ, присвячений романтичному і вікторіанському періодам. Причиною стали результати опитування більше 500 викладачів англійської літератури - 82% з них вважають, що школярам "найважче ототожнити" себе з героями XVIII-ХІХ cтоліть.

На новому сайті, який має назву "Відкриття літератури", можна знайти рукописи, ілюстрації, фото, щоденники, газети, першодруки та інші "літературні скарби" з фондів бібліотеки та авторських музеїв.

На думку видання, це буде найбільше цифрове джерело англійської літератури.

 Сторінка з "Маленької книжечки" (1744), яка вважається першою книгою для дітей. І першою друкованою згадкою про бейсбол

Серед представлених авторів - Вільям Блейк, Персі Біші Шеллі, сестри Бронте, Чарльз Діккенс, Оскар Вайльд, Джейн Остін, Роберт Бернс, Льюїс Керролл, Герберт Веллс та інші. Артура Конан Дойля ще не оцифрували.

Рукопис казки, зроблений оксфордським викладачем математики Чарльзом Доджсоном для маленької Аліси Лідделл восени 1864 року - прообраз майбутньої "Аліси в Країні Чудес"

Приклади артефактів:

- кудель волосся Шеллі і рукопис його поеми "Озимандія",

- начерки "Як важливо бути поважним" Вайльда і добірка газетних матеріалів про судові процеси за його участю у 1895 році [грандіозний літературно-сексуальний скандал тих часів за участю приватних детективів - ІП],

- словник кримінального сленгу [дивись "Шлепер"] героїв Діккенса і фото боргової тюрми, де юний Чарльз був ув'язнений разом із батьком тощо.

 Жовта преса. Оскар Вайльд намагається пояснити в суді, що він не проповідує содомію своїми творами

Бібліотека планує відкрити доступ до артефактів з усієї англійської літератури - від середньовічного "Беофульфа" до нашого часу. Вчителі і науковці сподіваються, що це допоможе школярам і студентам сприйняти класичних авторів і персонажів, як реальних людей.

 Ілюстрації Вільяма Блейка до його "Пісень невинності" (1789)

На думку керівника відділу співпраці з громадськістю Британської бібліотеки, контакт з оргинінальними матеріалами "вселить життя у роман чи поему, які написані сотні років тому".

 Реклама фабрики вакси Воррена, на якій тяжко трудився маленький Чарльз Діккенс, щоб допомогти родині. Пізніше описана в "Девіді Копперфілді". 1820-ті

"Кожна дитина повинна мати змогу насолодитися найкращими авторами країни, - зазначила представник Департаменту освіти Елізабет Трасс. - Ось чому уряд повертає літературу до шкільного життя".

 Ілюстрація до бельгійського видання "Війни світів" Герберта Веллса (1906)

Британська бібліотека - національна бібліотека Великої Британії. Створена парламентом у 1972 році шляхом об'єднання бібліотеки Британського музею і ряду інших колекцій. Одна з найбільших бібліотек світу (понад 150 млн одиниць зберігання).

Дивіться також: "Нью-Йоркська бібліотека показала 20 тисяч історичних карт. СКАНИ"

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.