Ієрархи, які готують Всеправославний собор, закликали до миру в Україні

Ієрархи помісних православних церков зібралися в резиденції Вселенського патріарха Варфоломія у Стамбулі і обговорили підготовку до Всеправославного Собору, який має відбутися у 2016 році

Послання учасників зібрання оприлюднила Українська Православна церква.

"Ми палко молимося про мирні переговори і молитовне примирення в кризі, що триває на Україні, - йдеться у зверненні православних ієрархів. - Ми засуджуємо загрози насильницького захоплення святих монастирів і храмів і молимося про повернення наших братів, що перебувають сьогодні поза церковним спілкуванням, до лона Святої Церкви".

Помісні Православні церкви також висловили солідарність із християнами Сирії, Африки та Близького Сходу, які свідчать свою віру в умовах військових та гуманітарних конфліктів.

"Ми згадуємо їхній подвиг подвійного мучеництва: як за їх віру, так і за збереження історично сформованих стосунків з людьми інших релігійних переконань", - йдеться у посланні.

Ієрархи висловили розуміння, що людство живе "у світі, де мультикультуралізм і плюралізм — неминучі й постійно мінливі реальності".

"Ми усвідомлюємо, що жодне питання в наш час не може бути розглянуте або вирішене поза глобальним баченням, - наголошують представники помісних Церков. - Бо протиставлення місцевого та світового призводить лише до спотворення православного способу мислення".

На думку авторів звернення, діалог завжди краще конфлікту: "Втеча та ізоляціонізм не є нашим вибором. Ми ще раз підтверджуємо, що наш обов’язок — бути відкритими для контакту з іншими людьми та іншими культурами, християнами інших конфесій і послідовниками інших релігій".

Також ієрархи підкреслили, що основною загрозою миру на планеті є світова економічна криза, причини якої - не тільки у фінансовій, але й у моральній площині.

"Егоцентричність і зловживання владою підривають для багатьох уявлення про священний характер людської особистості, і вони не бажають бачити образ Божий в малих цих братах і сестрах, - цитують ієрархи євангеліста Матвія. - Багато хто залишається байдужим до бідності, страждань і насильства, які є лихом для людства".

Всеправославний собор буде скликано Вселенським патріархом Варфоломієм у Стамбулі (Константинополі) у 2016 році, "якщо не станеться нічого несподіваного", зазначається у посланні.

Головою собору буде Вселенський патріарх. Праворуч і ліворуч сидітимуть його співбрати — предстоятелі інших автокефальних церков.

Всі рішення на Соборі і на підготовчих етапах прийматимуться консенсусом - загальною згодою за відсутності заперечень усіх учасників.

Раніше повідомлялося, що головною проблемою напередодні собору є різні уявлення про церковну єдність у Константинопольської та Московської Патріархії.

У Константинопольському патріархаті вважають, що першість серед Церков світового православ'я є божественним правом, а Московська патріархія оскаржує таке трактування.

В історії християнської церкви було сім Вселенських соборів, останній із яких відбувся в VIII столітті, ще до розколу на православну і католицьку церкви.

Це були збори вищого духовенства та представників помісних християнських церков, на яких розроблялися і затверджувалися основи віровчення. З того часу загальних з'їздів православних церков світу не відбувалося.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.