Спецпроект

Представлено макет меморіального комплексу в Бабиному Яру

На проведеному наприкінці минулого тижня в Києві з'їзді Ради піклувальників Єврейського агентства "Сохнут" був представлений макет будівництва меморіального комплексу в Бабиному Яру.

Про це пише jewish.ru.

Олександр Левін, голова Світового форуму російськомовного єврейства і Київської єврейської релігійної громади, представив гостям з'їзду макет дизайну меморіалу.

Комплекс, на думку ініціаторів проекту, покликаний стати символом відродження єврейського життя в тому самому місці, де євреїв намагалися стерти з лиця землі.

Головною особливістю меморіалу, спроектованого київським архітектором Віталієм Васягиним, стане інтерактивний павільйон, який планують обладнати всередині пагорба, поруч із футбольним полем, яке зайняло частину розстрільного рову.

У павільйоні голлівудські фахівці зі спецефектів створять атмосферу осені 1941 року. "У залі буде стояти гавкіт вівчарок, лунатимуть команди фашистських конвоїрів, з боків від відвідувача будуть йти на розстріл приречені євреї, цигани, радянські полонені - все, як це було в 1941 році", - розповів журналістам Олександр Левін.

Перед входом до павільйону планують спорудити фонтан, в якому будуть плавати ліхтарики у вигляді поминальних свічок. Фонтан буде перетинати доріжка, в центрі якої зроблять майданчик у формі зірки Давида. Там же буде зведений єврейський общинний центр.

Фото: segodnya.ua

"Комплекс, частиною якого стане і общинний центр, буде яскравим символом відродження. У тому самому місці, де євреїв намагалися стерти з лиця землі, діти буду вивчати Тору ", - заявив Левін.

Будівництво меморіалу планується розпочати вже цього року, а завершити - в 2015-му. За словами Левіна, зараз ще тривають переговори ініціаторів проекту з міською владою щодо виділення землі під будівництво.

Будівництво меморіалу здійснюватиметься фахівцями з кількох країн. Зокрема, розробку програмного забезпечення для інтерактивних інсталяцій в музеї комплексу розробить американська фірма. Фінансову підтримку проекту нададуть бізнесмени України, Ізраїлю, США та інших країн.

 

З'їзд піклувальників "Сохнута" лише вдруге за 90-річну історію цієї організації проходив не в Єрусалимі.

"Той факт, що з'їзд піклувальників Єврейського агентства проходить на Україні, підкреслює теплі стосунки, що склалися між нашими країнами, і дає можливість якимось чином віддячити українському уряду, українськиим діячам за людське розуміння, яке тут відчувають єврейські громади", - зазначив ізраїльський посол в Києві Реувен Дін Ель.

У понеділок на місці масового знищення київських євреїв у Бабиному Яру відбулася меморіальна церемонія, в якій взяли участь делегати з'їзду піклувальників "Сохнута", в тому числі голова цієї організації Натан Щаранський і міністр будівництва Ізраїлю Урі Аріель.

Урочище Бабин Яр під час окупації Києва у 1941-1943 роках було місцем масових розстрілів німецькими окупантами мирного населення і військовополонених.

Масового винищення зазнали євреї та цигани - за етнічною ознакою, а також партійні та радянські активісти, підпільники, члени Організації українських націоналістів, священики, порушники комендантської години та інші.

Лише за два дні - 29 і 30 вересня 1941 було розстріляно майже 34 тис. євреїв. За різними даними, в Бабиному Яру під час німецької окупації було розстріляно від 70 тисяч до 200 тисяч осіб.

Дивіться також інші матеріали за темою "Бабин Яр" і "Голокост"

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.