Спецпроект

Музей мазовецьких євреїв вже готовий

У середині лютого був завершений розпочатий у серпні 2011 року ремонт побудованої в XIX столітті синагоги в Плоцьку. У відреставрованому об'єкті буде Музей мазовецьких євреїв.

Про це пишуть "Jewish News".

Офіційне відкриття заплановано на 15 березня 2013 року. Проект вартістю понад 9 мільйонів злотих реалізувало Товариство "Синагога в Плоцьку". Фінансова підтримка ЄС склала понад 7,7 млн. злотих.

Ремонт синагоги і реставраційні роботи полягали у зміцненні конструкції будівлі, в тому числі фундаментів і стін, в укладанні нового даху, а також у відтворенні системи приміщень, відповідної XIX століттю.

Найважливіша частина музею - це мультимедіа експозиція, присвячена єврейській історії та культурі. Окремо буде представлена ​​експозиція, присвячена Голокосту. Там будуть зокрема виставлені картини Фелікса Тушіньского, 91-річного художника родом з Плоцька, з єврейської родини. З 1950 року художник живе в Австралії і сам передав музею сорок своїх робіт.

Музей мазовецьких євреїв буде місцем, де за допомогою новітніх технологій мультимедіа покажуть історію, культуру, традиції і звичаї, релігійні обряди євреїв на польських землях, особливо в Мазовії. Інтер'єр буде підготовлений до організації просвітницьких зустрічей і занять, а також концертів. 

Мала Синагога в Плоцьку - це кам'яна двоповерхова будівля, побудована в стилі класицизму, що до наших днів прийшла в занедбаний стан. Це одна з небагатьох синагог, що збереглися в Мазовії і єдина - в районі Плоцька. Вона була побудована близько 1810 року. У 1870 році в ній був проведений ремонт, під час якого в інтер'єрі був встановлений новий арон ха-кодеш, шафа для сувоїв Тори.

Під час Другої світової війни в синагозі був штаб Юденрата - Єврейської ради, що адмініструвала гетто в Плоцьку. У 1949 р. єврейська громада організувала тут трикотажний кооператив. У 1959 році об'єкт став власністю держави, а пізніше був внесений до списку пам'яток.

Синагога була проте занедбана. Все змінилося в 2004 році, коли заради її порятунку було створено Товариство "Синагога в Плоцьку", в кінцевому рахунку будівлю відібрали у держави.

Теми

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.