ЗНИК ОРИГІНАЛ ДОГОВОРУ ПРО РОЗПУСК СРСР

З архівів зник історичний документ, що зафіксував факт розпаду СРСР. Ідеться про угоду, яку уклали у грудні 1991 року в Біловезькій Пущі керівники України, Росії та Білорусі.

Про це повідомляє "Голос Америки" з посиланням на колишнього керівника Білорусі Станіслава Шушкевича.

Зникнення Біловезької угоди екс-лідер Білорусі виявив у ході роботи над мемуарами. На думку Шушкевича, можливо, що документ був вкрадений кимось із колишніх співробітників держапарату з метою продажу.

"Важко повірити у зникнення документу такого рівня, але, тим не менш, це факт", - зазначив Шушкевич.

У середу 6 лютого деякі колишні представники керівництва Білорусі і високопоставлені співробітники апарату СНД підтвердили, що мають доступ лише до копій цього документy.

8 грудня 1991 року в мисливському будиночку в Віскулях (Біловезька пуща) відбулися секретні переговори за участю Шушкевича (тоді голови Верховної Ради Білорусі), президента України Леоніда Кравчука та президента Росії Бориса Єльцина.

1999: Єльцин робить президентом Путіна. ВІДЕО

Однією з причин підписання угоди стало голосування громадян України на референдумі 1 грудня 1991 року (тоді ж Кравчук і був обраний президентом) - 90,3% українців підтримали Акт проголошення Незалежності 24 серпня.

8 грудня у Віскулях лідери трьох республік підписали угоду, згідно з яким "СРСР перестав існувати як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність". Це поклало край спробам першого і останнього президента СРСР Горбачова зберегти Союз.

Угода також проголошувала створення Співдружності Незалежних Держав, куди пізніше увійшли ще дев'ять колишніх радянських республік.

"Ми не знаємо, де знаходиться оригінал договору, - заявив глава архівного відділу канцелярії СНД Василь Острейко. - Ми володіємо копією цього документа. Вона завірена відповідно до міжнародних стандартів, але все ж це тільки копія".

Дивіться також:

8 грудня 1991-го. Яким був останній день Радянського Союзу. ВІДЕО

Референдум за Незалежність 1 грудня. Агітація і бюлетені. ФОТО

1923 рік. Як Україна створювала СРСР

Країни Заходу намагалися зберегти Радянський Союз. ЦИТАТИ

Озирнися і побачиш. СРСР не вмер 8 грудня 1991 року

Як розпадався Союз. Спогади доньки Єльцина

25 грудня 1991-го. Горбачов оголошує про смерть Союзу. ВІДЕО

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.