Фараона Рамзеса ІІІ вбили, перерізавши горлянку

Змовники вбили фараона Давнього Єгипту Рамзеса III, перерізавши йому горло, заявили дослідники мумії фараона, навівши на підтвердження своєї версії результати нової експертизи.

Про це повідомляє УП.Життя із посиланням на BBC.

Комп'ютерна томографія мумії "обранця Ра" допомогла виявити глибоку рану на шиї, яка і могла стати причиною смерті.

Багато століть секрет смерті фараона був прихований пов'язками, що закривають шию фараона, необхідними для збереження мумії. Історики довгий час сперечалися про причини смерті фараона.

У документах давнини, що включали Туринський судовий папірус, датований 1155 роком до н.е., йшлося про змову з метою вбивства фараона і палацовому перевороті. У цьому підозрювали одну з його дружин. Однак довгий час було незрозуміло, чи було скоєно замах на фараона, і якщо так, то чи закінчилося воно смертю правителя.

Деякі дослідники вважали, що замах був успішним для змовників, а інші вважали, що другий фараон з XX династії пережив напад.

Судовий папірус оповідає про чотири різних судових процеси і згадує покарання щодо змовників. Серед змовників називають одну з двох дружин правителя - Тейю, і її сина Пентаура - претендента на трон.

У стародавньому документі йдеться, що тільки Пентаур - один з численних синів фараона - вирішив піти проти батька і брав участь у змові. Його визнали винним, і потім Пентаур, як повідомляє документ, наклав на себе руки.

Щоб дізнатися більше про далекі і загадкові події старовини, німецький палеонтолог з італійського Інституту мумій і крижаної людини Альберт Цинк і його колеги вивчили мумію Рамзеса III і останки ще однієї людини, імовірно сина короля Пентаура, в королівській гробниці біля Долини Царів в Єгипті.

Працюючи в Єгипетському музеї в Каїрі, де зараз знаходяться тіла, команда дослідників провела комп'ютерну томографію та проаналізувала ДНК мумій.

Томографія виявила глибоку (близько 7 см) і широку рану на шиї, яку, на думку медиків, міг заподіяти гострий ніж. Вчені говорять, що смерть в такому випадку наступила б одразу.

"До цього ми практично нічого не знали про долю Рамзеса III. Його тіло досліджували і до нас, робили рентгенівські знімки, проте вони не виявили жодних травм. Дослідники раніше не мали доступу до комп'ютерної томографії, який маємо ми", - сказав доктор Цинк.

"Ми були дуже здивовані тим, що виявили. Ми досі не можемо бути абсолютно впевненими в тому, що рана стала причиною його смерті, однак ми схильні так думати", - додав учений.

За його словами, "люди, що бальзамували тіло фараона, могли зробити поріз, проте це вкрай малоймовірно".

На КТ-знімках в рані видно амулет у вигляді соколиного ока бога Гора. Талісман могли покласти в рану при муміфікації, адже древні єгиптяни вірили в його цілющу силу.

Аналізи ДНК останків іншого тіла показали, що на момент смерті молодій людині було 18 років і він був родичем Рамзеса III, і це, ймовірно, син фараона Пентаур.

При вивченні тіла молодої людини вчені звернули увагу на незвичайно стислі складки в області шиї, що може вказувати на те, що молодий чоловік був задушений.

Тіло юнака не було забальзамовано звичайним для царів способом, воно було обгорнуте в цапову шкуру. У давнину, членів сім'ї фараона, яких вваажали виннимим у чомусь, карали ще й тим, що ховали не "по-царськи".

Читайте також інші матеріали за темою "Єгипет"

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.