Спецпроект

Мініатюрні книги з горлівського музею експонують в донецькому краєзнавчому

Виставка з колекції єдиного музею в Україні мініатюрної книги "Мініатюрна планета Разумова" (Горлівка) відкривається в Донецькому обласному краєзнавчому музеї.

Про це пише День.

 

Музей мініатюрної книги - унікальний і єдиний подібний державний музей в Україні. Сьогодні в музеї зберігається понад 9000 мініатюрних (до 100мм) і мікрокниги (від 1 до 10 мм) XV - XXI століть з 57 країн на 103 мовах світу.

Більшість мініатюрних книг є зразками високої книжкової культури. В експозиції представлені підручники географії, математики, граматики розміром 46х33 мм (1835-1837 р.р.), старовинні і сучасні словники (30х40 мм), видані у вигляді гаманців і футлярів з натуральної шкіри, берестяна книга, виконана народним умільцем з Архангельська Дмитром Головіним.

Є в експозиції мікрокниги розміром з клітину учнівського зошита, видані невеликим накладом мюнхенським видавництвом Waldman und Phitzner: "Дзвін свободи", "Отче наш", "Олімпійська клятва", "Я вас люблю", надруковані на семи (перші три книги) і дев'яти мовах. Є мікрокниги Bilder-ABC розміром 2,5 х3 мм, видані в 1971 році Інститутом книжкових мистецтв у Лейпцигу. Народні умільці з України перевершили умільців з Німеччини. Борис Компанієць (Крим) виготовив Мікрокнижку розміром 3х1 мм, в якій написано вірш С. Єсеніна "За віконцем місяць ..."

Виставка в Донецькому краєзнавчому музеї працюватиме з 25 жовтня до 25 листопада.

 

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.