Спецпроект

"Ніч на Дніпрі" Куїнджі поїхала в Маріуполь. ФОТО

У Художньому музеї ім. А.І. Куїнджі в Маріуполі вперше експонуватимуться найвідоміший твір Архипа Куїнджі «Ніч на Дніпрі» (із зібрання Сімферопольського художнього музею).

Про це пише ilich.in.ua

Виставка на батьківщині художника приурочена до 170-річчя майстра пейзажного живопису. Знаменитий шедевр вже привезли до Маріуполя, і експозиція відкриється, як тільки будуть вирішені організаційні питання.

«Ніч на Дніпрі» - перша картина Куїнджі, для якої автор організував незвичну виставку. У повністю затемненій кімнаті на полотно був спрямований промінь світла, під впливом якого простий сюжет заблищав настільки яскраво, що недовірливі глядачі зазирали за картину, щоб переконатися, що вона не написана на склі. Насправді для додання глибини простору художник наклав до десяти шарів лесувань.

"Ніч на Дніпрі" А. Куїнджі

В Маріуполі картина також буде експонуватися в затемненому залі, і зараз працівники музею продумують варіант з освітленням, щоб представити шедевр глядачеві в максимально наближених умовах, які Архип Куїнджі створив під час своєї першої експозиції в 1880 році в Товаристві заохочення художників у Санкт-Петербурзі.

Насолодитися талантом художника і побачити легендарну «Ніч на Дніпрі» в Маріуполі шанувальники творчості Архипа Куїнджі зможуть до 18 листопада.

Перший варіант картини «Ніч на Дніпрі», створений в 1880 році, знаходиться в постійній експозиції Державного Російського музею. Авторські повторення, їх декілька, зберігаються в художніх музеях Сімферополя, Архангельська і в Державній Третьяковській галереї.

 

Створення дивізії «Галичина», як політичний проект та цивілізаційний вибір

Однією з найбільш контроверсійних сторінок українського національно-визвольного руху є історія дивізії військ СС «Галичина». Практично кожне згадування дивізії в науковій літературі чи публіцистиці, супроводжується розповсюдженням міфів та пропагандистських штампів.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.