Сьогодні виповнюється 65 років ЦРУ

Сьогодні виповнилося 65 років Центральному розвідувальному управлінню США - відомству, яка стало відомим за своє втручання у численні історичні події XX сторіччя.

Про це повідомляють "Тексти".

Центральне розвідувальне управління (ЦРУ, англ. Central Intelligence Agency) - агенція федерального уряду Сполучених Штатів Америки, основна функція якого - збирання і аналіз інформації про діяльність іноземних урядів, організацій і громадян.

ЦРУ - це основний орган зовнішньої розвідки США.

Під час Другої світової війни за вказівкою президента Рузвельта була створена перша в історії США розвідувальна організація "Управління стратегічних служб" (УСС).

Після війни президент Трумен розформував УСС, але, розуміючи необхідність у систематизації розвідувальної роботи, що до цього велася армійськими управліннями, в 1946 році видав директиву про створення Національного розвідувального управління.

У наступному році конгрес США схвалив рішення про централізацію всієї розвідувальної роботи в рамках єдиної організації. І після підписання президентом Труменом закону про національну безпеку, 18 вересня 1947 року було офіційно засновано Центральне розвідувальне управління, підпорядковане Раді національної безпеки.

Першим директором ЦРУ став контр-адмірал Роскоу Хилленкоттер. Практично з першого дня свого існування Управління долучилося до проведенням спеціальних операцій, що досягали іноді розмаху справжніх військових дій.

Діяльність ЦРУ ґрунтувалася на двох важливих директивах: операції повинні бути таємними і проводитися так, щоб уряд міг заперечувати свою причетність до нихОсновна функція ЦРУ, як згадано вище, полягає в отриманні та обробці інформації щодо іноземних урядів, корпорацій та людей, у відзвітуванні отриманої інформації відповідним гілкам уряду.

Другорядна функція — це пропаганда або зв'язки з громадськістю, відкрите та приховане розповсюдження, як правдивої, так і хибної інформації, та додатковий вплив на позитивне прийняття рішень із боку уряду США.

Третя функція ЦРУ — бути прихованою рукою федерального уряду в проведенні таємних операцій. Це спричинило багато суперечок, підняло питання щодо легальності, моральності, ефективності та доречності операцій ЦРУ.

Дивіться також інші матеріали за темою "Спецслужби"

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.