У Литві затримують за вивішений на балконі прапор СРСР. ФОТО

Вільнюський ювелір був затриманий за те, що вивісив на своєму балконі прапор СРСР, а також прапор радянської Вірменії. Чоловіка звинувачують у порушенні закону, що забороняє публічну демонстрацію радянської символіки.

Подія сталася 22 липня - в річницю проголошення Литовської Радянської Соціалістичної республіки, повідомляє Delfi.

На своєму балконі вільнюський ювелір Арвідас Гурявічюс (1951 р.н.) постійно тримає прапор США. Проте в неділю він вивісив і радянські прапори.

Побачивши це, в поліцію подзвонив обурений вільнюсец. Поліція приїхала протягом декількох хвилин. Поліцейські затримали ювеліра, який саме повернувся додому, вилучили прапори і відвезли його до комісаріату. У крові Гурявічюса виявлено 1,68 проміле алкоголю.

Фото: Delfi.lt

Гурявічюс - відома у Вільнюсі особистість, пише Delfi. Його часто можна зустріти в центрі міста в радянській шинелі і майці з написом "СРСР", часто в стані алкогольного сп'яніння.

72 роки тому, 22 липня 1940 року заснований радянською владою Народний Сейм Литви прийняв декларацію про зміну державного ладу і вступ країни в СРСР як однієї з республіки. Однак Гурявічюс сказав поліцейським, що підняв прапор з іншої причини.

Він сказав, що в той день відвідав "блошиний ринок", де познайомився з колекціонером, який хотів придбати ці прапори. Вони прийшли в квартиру Гурявічюса, але в квартирі не було місця, щоб розгорнути прапори, тому їх вивісили на балконі.

У цей час зателефонувала подруга ювеліра і "попросила зустріти її біля синагоги, оскільки вона йшла з сумками". Він вибіг, щоб зустріти її, а коли повернувся, покупця вдома вже не застав, натомість там уже чекали поліцейські.

Ювелір був доставлений у відділок, на нього завели адміністративну справу. Йому загрожує штраф у 500-1000 літів (175-350 доларів) і конфіскація прапорів.

Як українці допомагали литовцям вийти з Союзу. ФОТО

У 2008 році сейм Литви вніс доповнення до закону про збори, які забороняють використовувати нацистську та радянську символіку - це стосується й заходів 9 травня.

У 2010-му литовський парламент ухвалив поправки до Кримінального кодексу, якими встановив кримінальну відповідальність за публічне виправдання, заперечення або применшення міжнародних злочинів, злочинів СРСР або нацистської Німеччини щодо Литви або її мешканців.

Нагадаємо, минулого тижня парламент Молдови заборонив використовувати на території країни комуністичні символи, зокрема зображення серпа і молота. 

У квітні цього року депутати Львівської міської ради вдруге ухвалили рішення про заборону використання символіки СРСР, комуністичної та нацистської символіки на території міста. У травні прокуратура відмінила цю заборону.

Тоді ж Донецька облрада роз'яснила, що червоний прапор можна використовувати 9 травня, але не вивішувати його офіційно поряд із державним.

В лютому 2011 року у Верховній Раді України було зареєстровано проект закону, який передбачає кримінальну відповідальність або штраф до 17 тисяч грн за "пропаганду, публічне схвалення тоталітарної ідеології та практики комунізму і нацизму".

У квітні 2011 року ВР підтримала скопійовану з російської постанову, яка засуджувала спроби порівняння СРСР із нацистською Німеччиною.

Дивіться також:

65% українців не схвалюють заборону червоних прапорів

Європейський суд не дозволив реєструвати радянську символіку як бренд

Грузія розпочала люстрацію і заборонила свастику, серп і молот

Донецькі шахтарі спалили прапори СРСР і Третього рейху. ВІДЕО

Польща нагадала росіянам, що за серп і молот можуть посадити

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.