В'ятрович розповість під Українським домом про УПА

Історик Володимир В’ятрович прочитає відкриту лекцію "УПА. Слід в історії". Захід відбудеться в рамках "Народного університету" біля Українського дому, де тривають протести проти "мовного" закону.

Про це ІП повідомили в Центрі досліджень визвольного руху.

Дослідник розповість про те, як створювалася Українська повстанська армія, про методи її боротьби та довготривалу історію спротиву німецькому та радянському тоталітарному режимам.

"Свободу народам! Свободу людині!" — під цим гаслом із вірою в серці та зброєю в руках ще десятиліття після завершення Другої світової війни (довше, ніж деінде в Європі) молоді українські хлопці та дівчата боролися проти тоталітарної машини СРСР.

Якою була роль вояків УПА в Другій світовій війні і опісля, ким були повстанці, скільки їм було років і чого вони добивалися, і, врешті, чого досягнули — на ці та інші питання дасть відповідь Володимир В’ятрович, який уже понад 15 років досліджує історію визвольного руху, а у 2008-2010 роках на посаді директора Архіву СБУ розсекретив матеріали КГБ.

Читайте також: "Дайджест найкращих матеріалів ІП про Українську Повстанську армію"

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.