70-річчя УПА хочуть відзначити на загальнодержавному рівні

Нардепи пропонують відзначити 70-річчя створення Української повстанської армії на державному рівні. Щоб "відійти від пропагандистських штампів з обох сторін і продемонструвати повагу держави до людей, які боролись за її незалежність".

Проект відповідної постанови оприлюднено на офіційному сайті парламенту.

Депутати пропонують створити оргкомітет для проведення відповідних заходів на державному рівні в 2012 році, Національному банку України - виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 70-річчю створення УПА, держпідприємству "Укрпошта" - видати серію поштових марок з цього приводу.

Держкомітету телебачення і радіомовлення рекомендується організувати теле-та радіопередачі до річниці створення УПА та забезпечити висвітлення в ЗМІ заходів у зв'язку 70-річчям УПА.

Агітація та пропаганда УПА (ФОТО)

Автори проекту постанови - народні депутати блоку "Наша Україна - Народна самооборона" В'ячеслав Кириленко, Лілія Григорович, Володимир Карпук, Ярослав Кендзьор, Володимир В'язівський.

Ось як автори законопроекту аргументують його важливість у пояснювальній записці:

"У 2012 році виповнюється 70 років з часу створення Української повстанської армії (УПА). Ми досі не отримали однозначної офіційної оцінки діяльності підпільно-повстанських структур, що боролися за  незалежність України в минулому.

УПА - військова організація, за своїм складом партизанська армія, до якої входили представники ОУН, інших організацій та партій.

УГВР - підпільний парламент, який керував боротьбою УПА

Головна мета діяльності УПА - боротьба  за незалежність України.

...УПА воювала проти німецької окупаційної адміністрації, і німецьких військ, захищала населення від сваволі властей, зривала спроби вивезення до Німеччини продовольчих і сировинних ресурсів та робочої сили, боролась проти каральних загонів ворога, проводила партизанську диверсійну роботу.

За даними історичних джерел, у 1943-1944 роках УПА була найчисленнішою за весь час свого існування, об'єднуючи не менше 40 000 осіб, у тому числі й підпільні кадри ОУН. Роком пізніше сили УПА зменшилися до 20-25 тисяч осіб.

Скільки ж солдатів було в УПА? Секрети розкриває Клим Савур

Активні дії УПА було припинено у 1953 році, але окремі вогнища спротиву діяли впродовж 1950-60-х років. З 1943 по 1950 роки Головним Командиром УПА був генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рр. - Василь Кук.

Ставлення до історії УПА в українському суспільстві лишається доволі неоднозначним. Частина громадян вважає воїнів УПА героями та борцями за незалежність, частина - німецькими колаборантами.

Щоб відійти від пропагандистських штампів з обох сторін, слід визнати діяльність УПА важливою частиною історії України. Демонстрація поваги держави до людей, які боролись за її незалежність, розуміння їх мотивів, дозволить об’єктивно розібратись в колізіях тих складних часів.

Че Гевара і де Голль НЕ писали про УПА

Безперечно, боротьба Української повстанської армії, стала яскравим свідченням національно-державницьких прагнень українського народу. Враховуючи значну роль УПА в українській історії ХХ сторіччя, цілком закономірним є відзначення 70-річчя з часу створення Української повстанської армії".

Датою створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року.

Більше про історію УПА читайте на "Історичній Правді".

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.