Спецпроект

На Донбасі видали черговий том Книги Пам'яті України

В рамках святкування 66-х роковин перемоги над нацизмом Донецьким обласним відділенням пошуково-видавничої агенції "Книга Пам'яті України" було проведено урочисту презентацію 24-го тому Книги Пам'яті Донеччини.

Про це повідомляє УНІАН з посиланням на прес-службу Донецької обласної держадміністрації.

Під час заходу, в якому брали участь понад 500 осіб, представники агенції вручили примірники нового тому Книги Пам'яті Україні рідним загиблих на фронтах Другої світової, ветеранам і почесним гостям.

Серед основних напрямів роботи агенції "КПУ" - обробка й розміщення інформації про загиблих і зниклих без вісти, пошук їхніх рідних, систематизація даних про військові поховання на території України.

За повідомленням прес-служби, головна редакційна колегія "Книги Пам`яті України" здійснює "публічну акцію поіменного увічнення воїнів, загиблих в боях за Батьківщину в 1941-1945 роках, доводить до відома української і світової спільноти об`єктивні дані про військові втрати України у війні".

За роки своєї діяльності пошуково-видавниче агентство "Книга Пам'яті України" зусиллями обласних філій і близько 500 тисяч добровільних учасників пошукової роботи сформувало картотеку обліково-архівних даних про воїнів, партизанів, підпільників, які загинули, або померли від ран в роки Другої світової війни. 

Довідка ІП: Пошуково-видавнича агенція "Книга пам'яті України" була створена у 1996 році постановою Кабміну, відновивши роботу, розпочату істориками УРСР в 1989 році. Тоді планувалося видати 70 томів про 1,3 мільйона загиблих українців - саме така цифра фігурувала в офіційних радянських виданнях.

Однак нескуті партійною ідеологією пошуки виявили разючу правду — загиблих виявилося більше 10 мільйонів, і "Книг пам'яті...", "Книг скорботи..." та інших уже вийшло загалом понад 400 томів.

Ось перелік уже виданого:

"Книга Пам'яті України" - 254 меморіальні томи з персоналіями понад 6 млн загиблих.

"Книга Скорботи України" - 140 меморіальних томів з персоналіями 4 млн загиблих мирних мешканцiв України.

Серія "Звитяжці" - персональні дані про громадян, які воювали на фронтах і проходили військову службу протягом 1939-1945 років, брали участь у національно-визвольній боротьбі українського народу протягом 1936-1956 років.

"Книга Пам'яті України про громадян, загиблих у воєнних конфліктах за кордоном" охоплює збройні конфлікти СРСР, починаючи від побоїща на Китайській Східній залізниці (1929 р.), радянсько-фінську війну, воєнну кампанiю в Афганістані.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.