Спецпроект

ЗНАЙДЕНО НАЙСТАРІШИЙ НАПИС У ЄВРОПІ

Археологи знайшли глиняну табличку з написом, зробленим приблизно 3,5 тисячі років тому - на 150 років раніше інших відомих написів, знайдених у європейському регіоні.

Про це повідомляє "Лос Анжелес Таймс".

Табличка була знайдена в місцевості Іклена (в Мессенії, на південному заході грецького Пелопонесу), в одному з палаців, який дослідники пов'язють з оспіваним Гомером царем Нестором.

"Ми не чекали, що виявимо тут якісь написи, - сказав Майкл Космопулос із Університету Міссурі, який і знайшов табличку. - Бо Іклена була на периферії створеної Нестором (у 1400-х роках до нашої ери - ІП) держави".

За словами Космопулоса, табличка була частиною бюрократичного документообігу. "Раніше ми змирилися з думаю, що письмом володіли тільки у великих столицях тодішніх грецьких держав, - додає археолог Томас Палайма з Університету Техасу. -  І така знахідка - чудовий сюрприз".

Напис на табличці виявили випадково - спершу розбитий глиняний предмет викинули у смітник, який загорівся, і від вогню письмена стали чіткішими. Напис зроблено так званим "лінійним письмом Б" - пізньою формою критського письма, яка існувала в XV-XII сторіччях до нашої ери.

Табличка з найдавнішим на даний момент написом у Європі має розміри 5 на 8 см. Лінійне письмо Б, яким зроблено напис, використовувалося для записів прав власності. На лицьовій стороні таблички видно дієслово, яке позначало виробництво. На зворотній - щось схоже на перелік імен

Детальніше про знахідку можна буде прочитати у "Записах Афінського археологічного товариства" цього місяця.

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.