Спецпроект

З музеїв Єгипту зникли сотні старовинних артефактів (ФОТО)

Мародери використали масові заворушення у Каїрі та інших містах, щоб розграбувати музеї і археологічні сховища з артефактами Стародавнього Єгипту.

Про це повідомляють "Аль-Джазіра", новинна слуба каналу "Дискавері" та британська Асоціація музеїв.

Точні розміри завданих збитків іще невідомі. 

Повідомляється, що було розграбовано сховище Міт-Рахіна, розташоване на місці стародавньої єгипетської столиці Мемфісу (це грецька назва, місцевою мовою місто називалося "Хі-Ку-Пта", звідки й походить грецьке слово "Єгипет" - ІП), де зберігалися десятки тисяч археологічних знахідок.

Злодії проникли у сховища Саккара і Ель Кантара на Сінайському півострові, намагалися вдертися у Національний музей дорогоцінностей, Александрійський і Коптський музеї.

"Моє серце розбите, а кров кипить, - написав у блозі на "Нешнл Джиоґрафік" археолог Захі Хавасс, голова Вищої ради з питань стародавностей Єгипту. - Все, чим я займався дев'ять років поспіль, було знищено в один день".

Постраждав також відомий Єгипетський музей у Каїрі, де напевно були на екскурсії ті українці, хто відпочивав у цій країні. Мародери, які проникнули у музей, не змогли винести справді дорогоцінні речі, зосередившись на розграбуванні сувенірної крамниці при вході.

Але в темряві, шукаючи золота, вони погромили 13 вітрин із справді безцінними артефактами.

Статуетка Тутанхамона з посохом до погрому...

Пошкоджено кілька відомих не тільки в колі археологів речей із гробниці Тутанхамона - дерев'яні позолочені скульптури фараона на пантері, на човні, з мандрівним посохом. Дерев'яна основа не зацікавила грабіжників, тому вони відламали і кинули її біля вітрин.

...і те, що залишилося після неї. Фото: Al-Jazeera

На щастя, мародерів із цими речами затримали на виході - пересічні єгиптяни організували живий ланцюг довкола музею (він розташований біля центру антипрезидентських демонстрацій у Каїрі - площі Тахрір) до прибуття армії, яка встановила охорону.

Однак тепер унікальні експонати потребують дорогої і тривалої реставрації.

Голова мумії стародавнього єгипетського аристократа, осквернена сучасним єгипетським мародером

Пошкоджено також знахідки з гробниці предків Тутанхамона - чиновника Іуї та його дружини Туї. Розбиті чохли для мумій, а самі мумії розірвано на частини.

Грабіжники намагалися викрасти частини ще одного відомого артефакту - дерев'яної моделі війська з гробниці аристократа Месехті (ці солдати вирізані 4 тисячі років тому!), але покидали вже відламані фігурки. Напевно, побачили, що це не золото.

Дерев'яні нубійські лучники із гробниці Месехті до...

Тим часом учасники акцій протесту спромоглися забезпечити охороною Долину Царів у Луксорі (жоден мародер там так і не побував), та абсолютну більшість інших музеїв. Пізніше до протестантів приєдналася армія, яка взяла під захист археологічні пам'ятки.

...і після

Збитки від діяльності людей, які вирішили нагріти руки у відповідальний для їхньої вітчизни історичний момент, наразі підраховуються. Захі Хавасс на сайті єгиптологів повідомив, що три сотні артефактів, викрадених зі сховища Ель Кантара на Сінаї, вже знайдено.

Археологічна спільнота закликає колекціонерів не купувати викрадені мародерами речі і повідомляти про факт появи таких пропозицій на ринку поліцію.


Сюжет "Аль-Джазіри" про погром у Каїрському музеї

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.