Спецпроект

З музеїв Єгипту зникли сотні старовинних артефактів (ФОТО)

Мародери використали масові заворушення у Каїрі та інших містах, щоб розграбувати музеї і археологічні сховища з артефактами Стародавнього Єгипту.

Про це повідомляють "Аль-Джазіра", новинна слуба каналу "Дискавері" та британська Асоціація музеїв.

Точні розміри завданих збитків іще невідомі. 

Повідомляється, що було розграбовано сховище Міт-Рахіна, розташоване на місці стародавньої єгипетської столиці Мемфісу (це грецька назва, місцевою мовою місто називалося "Хі-Ку-Пта", звідки й походить грецьке слово "Єгипет" - ІП), де зберігалися десятки тисяч археологічних знахідок.

Злодії проникли у сховища Саккара і Ель Кантара на Сінайському півострові, намагалися вдертися у Національний музей дорогоцінностей, Александрійський і Коптський музеї.

"Моє серце розбите, а кров кипить, - написав у блозі на "Нешнл Джиоґрафік" археолог Захі Хавасс, голова Вищої ради з питань стародавностей Єгипту. - Все, чим я займався дев'ять років поспіль, було знищено в один день".

Постраждав також відомий Єгипетський музей у Каїрі, де напевно були на екскурсії ті українці, хто відпочивав у цій країні. Мародери, які проникнули у музей, не змогли винести справді дорогоцінні речі, зосередившись на розграбуванні сувенірної крамниці при вході.

Але в темряві, шукаючи золота, вони погромили 13 вітрин із справді безцінними артефактами.

Статуетка Тутанхамона з посохом до погрому...

Пошкоджено кілька відомих не тільки в колі археологів речей із гробниці Тутанхамона - дерев'яні позолочені скульптури фараона на пантері, на човні, з мандрівним посохом. Дерев'яна основа не зацікавила грабіжників, тому вони відламали і кинули її біля вітрин.

...і те, що залишилося після неї. Фото: Al-Jazeera

На щастя, мародерів із цими речами затримали на виході - пересічні єгиптяни організували живий ланцюг довкола музею (він розташований біля центру антипрезидентських демонстрацій у Каїрі - площі Тахрір) до прибуття армії, яка встановила охорону.

Однак тепер унікальні експонати потребують дорогої і тривалої реставрації.

Голова мумії стародавнього єгипетського аристократа, осквернена сучасним єгипетським мародером

Пошкоджено також знахідки з гробниці предків Тутанхамона - чиновника Іуї та його дружини Туї. Розбиті чохли для мумій, а самі мумії розірвано на частини.

Грабіжники намагалися викрасти частини ще одного відомого артефакту - дерев'яної моделі війська з гробниці аристократа Месехті (ці солдати вирізані 4 тисячі років тому!), але покидали вже відламані фігурки. Напевно, побачили, що це не золото.

Дерев'яні нубійські лучники із гробниці Месехті до...

Тим часом учасники акцій протесту спромоглися забезпечити охороною Долину Царів у Луксорі (жоден мародер там так і не побував), та абсолютну більшість інших музеїв. Пізніше до протестантів приєдналася армія, яка взяла під захист археологічні пам'ятки.

...і після

Збитки від діяльності людей, які вирішили нагріти руки у відповідальний для їхньої вітчизни історичний момент, наразі підраховуються. Захі Хавасс на сайті єгиптологів повідомив, що три сотні артефактів, викрадених зі сховища Ель Кантара на Сінаї, вже знайдено.

Археологічна спільнота закликає колекціонерів не купувати викрадені мародерами речі і повідомляти про факт появи таких пропозицій на ринку поліцію.


Сюжет "Аль-Джазіри" про погром у Каїрському музеї

Чому і як Бандера вів здоровий спосіб життя

Попри значну кількість літератури про політичне життя Степана Бандери до сьогодні залишається мало дослідженим його приватне життя та звичайні людські звички. Зокрема етап, коли він ще юнаком більше 8 років формував свій характер у Пласті. Тобто від 14 до 21 року свого життя. У той час, коли найбільше формується лідерські якості.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.