Спецпроект

В аеропорту Харкова у німця вилучили орден Великої Вітчизняної війни

Співробітники митниці спільно з прикордонниками виявили незадекларований орден часів Другої світової війни.

Під час проходження митного контролю пасажир авіарейсу "Харків-Відень" (громадянин Німеччини) обрав спрощену систему митного контролю - "зелений коридор", своїми діями декларуючи, що речей заборонених або обмежених до переміщення не перевозить.

Однак митники вирішили перевірити речі громадянина за допомогою рентгеноінтроскопічнї установки "Рапіскан" і, як виявилося, не даремно, висловлює задоволення прес-центр Державної митної служби України.

У боковій кишені сумки чоловіка понад особистих речей знаходився орден без документів з металу білого кольору у формі червоної зірки з зображенням серпа та молоту, орієнтовною вартістю 300 грн.

Вилучений орден. Фото Держмитслужби

Згідно з законом України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" і наказів Міністерства культури України - вивезення особистих нагород обмежено до переміщення через митний кордон України, нагадують митники.

Складено протокол про порушення митних правил за ознаками  ст. 340  Митного кодексу України. Нагороду вилучено та передано на зберігання.

"Але 300 грн - тільки ринкова ціна за орден. Насправді, для держави, це культурна та історична цінність, яка не повинна мати ціну, бо Перемога в Великій Вітчизняній війні - безцінна", - такою мораллю завершується прес-реліз Держмитслужби.
    

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.