Спецпроект

Анонс: СБУ презентує книжку про те, як НКВС України знищував поляків

У Києві буде презентовано науково-документальне видання "Великий терор: польська операція 1937-1938".

14 грудня ц.р. у Києві за участю представників Інституту національної пам'яті Республіки Польща та Галузевого державного архіву Служби безпеки України відбудеться презентація чергового 8-го тому "Великий терор: польська операція 1937-1938", створеного у рамках спільного науково-видавничого проекту "Польща та Україна у 30-х - 40-х роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".

Про це повідомляє прес-служба СБУ.

У збірнику відображено одну з найтрагічніших сторінок історії українського та польського народів - виконання органами НКВС УРСР оперативного наказу НКВС СРСР №00485 - масові знищення поляків, які проживали на території України.

Ця репресивно-каральна операція стала однією з наймасовіших під час Великого терору 1937-1938 років.

Видання підготовлено двома мовами на основі розсекречених документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Воно містить 203 документи і складається з двох книг та додатку - компакт-диску з персональними даними людей, яких було репресовано під час польської операції.

Наразі українсько-польська робоча група працює над підготовкою до друку наступних трьох томів цієї серії.

Усі бажаючі ознайомитися з виданням можуть відвідати презентацію, яка розпочнеться у приміщенні Інституту політології та етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України (вул. Кутузова, 8) о 16:00.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.