Спецпроект

Португалець каже, що Колумб - не італієць, а син польського короля і литовського князя

Португальський історик Мануель Роса заявляє, нібито першовідкривач Америки Христофор Колумб був онуком польського короля і великого князя Литви Йогайли (Ягайла, Владислава II Ягелло).

Досі була поширена думка, що Колумб був вихідцем з італійського міста Генуї. Однак у 2009 році іспанський історик Альфонсо Енсенат де Війалонга повідомив, що встановив шотландські корені мандрівника, пише литовська газета Lietuvos rytas.

Зараз з'явилася теорія про те, що мандрівник, який помер в 1506 році після чотирьох експедицій у Новий світ, насправді був королівської крові, але не шотландських, поідомляє Інтерфакс.

На думку Мануеля Роси, Колумб був сином короля Польщі й Угорщини Владислава III Варненчика. У свою чергу, Владислав III - це син короля Польщі і великого князя Литви Йогайли (Ягайла).

Владислав Ягайло командував польським військом у битві при Грюнвальді.

Раніше більшість істориків стверджували, що Владислав IIІ загинув у 1444 році в битві з турками біля Варни (Болгарія). Однак у жовтні вийшла книга "Колумб. Нерозказана історія" (Colon. La Historia Nunca Contada), у якій Роса стверджує, що Владислав III вижив у згаданій битві і втік на архіпелаг Мадейра, який належав Португалії.

Там він нібито був відомий як Генрик Німець, одружився на знатній португалці, в них народився син, який згодом і став відкривачем Америки.      

Португальський історик переконаний, що Колумб насправді народився у 1451 році.

"Європейські суди знали, хто він був, і зберігали його таємницю зі своїх причин. Все наше розуміння Христофора Колумба протягом 500 років було засновано на дезінформації, - цитує литовська газета Росу. - Ми не могли розкрити таємницю, оскільки слідували за спеціально придуманою брехнею, метою якої було збереження інкогніто. Ми шукаємо не ту людину".

Учений вважає, що саме "високе" походження Колумба допомогло б пояснити факт його одруження на родовитій португалці. Історик стверджує, що довів: підписаний нібито в 1498 році заповіт, в якому записано, що Христофор Колумб народився в Генуї, був сфальсифікований італійцями через 80 років після смерті відкривача Америки.

Академік засновує цю теорію на факті того, що герб Колумба схожий на герб Владислава III. До того ж Христофор навіть зовні схожий на поляків - у нього була світла шкіра, блакитні очі і русяве волосся.

Зараз Мануель готується порівняти ДНК польського короля і сина Колумба, похованого в Кафедральному соборі Севільї.

"Я вже попросив дозвіл у Краківського кафедрального собору дослідити останки Владислава II Польського (Ягайла), які можуть бути останками дідуся Колумба. Це доведе правильність теорії", - каже Роса.

Литовські історики твердження португальського колеги про польське походження Колумба коментувати не захотіли, оскільки ще не знайомі з його книгою.      

"Фактично ніхто не сумнівається, що Владислав III загинув у битві при Варні. Однак є різні легенди про те, що Владислав III тоді врятувався. Наскільки мені відомо, є не одна версія і про те, де Владислав III міг жити. У згаданій книзі могла використовуватися легенда в якості основи ", - зауважує історик Томас Баранаускас.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.