Спецпроект

Португалець каже, що Колумб - не італієць, а син польського короля і литовського князя

Португальський історик Мануель Роса заявляє, нібито першовідкривач Америки Христофор Колумб був онуком польського короля і великого князя Литви Йогайли (Ягайла, Владислава II Ягелло).

Досі була поширена думка, що Колумб був вихідцем з італійського міста Генуї. Однак у 2009 році іспанський історик Альфонсо Енсенат де Війалонга повідомив, що встановив шотландські корені мандрівника, пише литовська газета Lietuvos rytas.

Зараз з'явилася теорія про те, що мандрівник, який помер в 1506 році після чотирьох експедицій у Новий світ, насправді був королівської крові, але не шотландських, поідомляє Інтерфакс.

На думку Мануеля Роси, Колумб був сином короля Польщі й Угорщини Владислава III Варненчика. У свою чергу, Владислав III - це син короля Польщі і великого князя Литви Йогайли (Ягайла).

Владислав Ягайло командував польським військом у битві при Грюнвальді.

Раніше більшість істориків стверджували, що Владислав IIІ загинув у 1444 році в битві з турками біля Варни (Болгарія). Однак у жовтні вийшла книга "Колумб. Нерозказана історія" (Colon. La Historia Nunca Contada), у якій Роса стверджує, що Владислав III вижив у згаданій битві і втік на архіпелаг Мадейра, який належав Португалії.

Там він нібито був відомий як Генрик Німець, одружився на знатній португалці, в них народився син, який згодом і став відкривачем Америки.      

Португальський історик переконаний, що Колумб насправді народився у 1451 році.

"Європейські суди знали, хто він був, і зберігали його таємницю зі своїх причин. Все наше розуміння Христофора Колумба протягом 500 років було засновано на дезінформації, - цитує литовська газета Росу. - Ми не могли розкрити таємницю, оскільки слідували за спеціально придуманою брехнею, метою якої було збереження інкогніто. Ми шукаємо не ту людину".

Учений вважає, що саме "високе" походження Колумба допомогло б пояснити факт його одруження на родовитій португалці. Історик стверджує, що довів: підписаний нібито в 1498 році заповіт, в якому записано, що Христофор Колумб народився в Генуї, був сфальсифікований італійцями через 80 років після смерті відкривача Америки.

Академік засновує цю теорію на факті того, що герб Колумба схожий на герб Владислава III. До того ж Христофор навіть зовні схожий на поляків - у нього була світла шкіра, блакитні очі і русяве волосся.

Зараз Мануель готується порівняти ДНК польського короля і сина Колумба, похованого в Кафедральному соборі Севільї.

"Я вже попросив дозвіл у Краківського кафедрального собору дослідити останки Владислава II Польського (Ягайла), які можуть бути останками дідуся Колумба. Це доведе правильність теорії", - каже Роса.

Литовські історики твердження португальського колеги про польське походження Колумба коментувати не захотіли, оскільки ще не знайомі з його книгою.      

"Фактично ніхто не сумнівається, що Владислав III загинув у битві при Варні. Однак є різні легенди про те, що Владислав III тоді врятувався. Наскільки мені відомо, є не одна версія і про те, де Владислав III міг жити. У згаданій книзі могла використовуватися легенда в якості основи ", - зауважує історик Томас Баранаускас.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.