Конкурс наукових робіт про український визвольний рух на честь Олександра «Капи» Ющенка

13 Бригада Національної гвардії України «Хартія» організовує конкурс наукових робіт про український визвольний рух на честь Олександра «Капи» Ющенка спільно з Волинський національний університет імені Лесі Українки.

Конкурс студентських наукових робіт про Український визвольний рух та військову історію на честь Олександра "Капи" Ющенка започаткований і проводиться 13-ю бригадою оперативного призначення НГУ "Хартія" спільно з Волинським національним університетом імені Лесі Українки, на базі факультету історії, політології та національної безпеки.

Цілі конкурсу: активізувати науковий інтерес до подій українського визвольного руху; сприяти критичному переосмисленню новітньої історії України; популяризувати українські військові традиції серед молодіжних аудиторій; стимулювати і підтримувати талановиту молодь, залучати її до вивчення та дослідження українського визвольного руху.

Грантовий бюджет конкурсу – 30 000 гривень. Грантова підтримка за перше місце – 15 000 грн. За друге місце – 10 000 грн. За третє місце – 5 000 грн. Роботи, що отримають високу оцінку конкурсної комісії, будуть опубліковані на "Історичній Правді".

Наукові роботи приймають до 10 травня 2025 року (включно) в електронному вигляді на електронну адресу historical@vnu.edu.ua. Фінал конкурсу відбудеться 23 травня 2025 року.

Олександр Ющенко з позивним "Капа" – головний сержант 13-ї бригади оперативного призначення НГУ "Хартія" (2023-2024), штаб-сержант Національної гвардії України, учасник російсько-української війни, кінолог, історик. Родом із Луцька. Загинув 23 квітня 2024 року під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Долинське Дніпропетровської області.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.